ffa41
Basından- Aydınlık-Taşeronu nasıl kaldıracaksınız?

Türk-İş’e bağlı yüzlerce işçi İzmir Bayraklı Belediyesi’nde işten çıkarılan 21 arkadaşları için eylem yaptı. Bayraklı Smyrna Meydanı’nda toplanan yüzlerce işçi “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Atılan işçiler geri alınsın” sloganlarıyla Bayraklı Sevgi Yolu’na yürüdü. Eyleme Belediye-İş’e bağlı işçilerin yanı sıra TÜMTİS, Koop-İş ve Deriteks üyesi işçiler ile Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç, Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul ve Belediye-İş Genel Kurulu’nun yanı sıra Vatan Partisi 2. Bölge Milletvekili Adayları da katıldı.
‘YASAL SUÇ İŞLENİYOR’

İlk olarak söz alan Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç, “Hiç kimse kendini yasaların üzerinde göremez. Anayasa ve mevcut yasa işçilerin özgürce sendika seçme hakkını kendilerine bırakmıştır. İşin başındakiler işçileri bir sendikadan ayrılıp, diğer sendikaya üye olmaya zorlayamaz. Bu yasal bir suçtur” diyerek Bayraklı Belediyesi’nin yasal bir suç işlediğini ifade etti.

1 Mayıs çağrısı

Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul ise konuşmasında Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ’a seslendi. CHP’nin yayınladığı seçim bildirgesindeki “taşeronu kaldıracağız” sözüne değinen Yurdakul, “Sevgili Başkanım, sana soruyorum; siz sendikasına özgür iradesiyle üye olan işçi arkadaşlarımıza tahammül edemezken taşeronu ortadan nasıl kaldıracaksınız” diye konuştu.Yurdakul, konuşmasının sonunda tüm işçileri 1 Mayıs’ta Gündoğdu Meydanı’nda olmaya çağırdı.

 http://www.aydinlikgazete.com/emek/taseronu-nasil-kaldiracaksiniz-h68517.html

 

GÜNDEM