ffa41
Basından-Hürriyet- İşten çıkarılanlar için yürüdüler

BELEDİYE-İş Sendikası Bayraklı'da düzenlediği yürüyüşle Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın taşeron firma işçilerinin örgütlenmesi sürecinde sendikalarına yönelik takındığı tavrı protesto etti. Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul, Başkan Karabağ'a seslenerek "Hatadan dönmek erdemdir. İşten çıkarılan 21 işçiyi geri alın. İşçiler özgür iradeleri ile istedikeri sendikaya üye olabilirler. Meseleyi masada çözmeye çalışacağız. 7 Haziran'a kadar meydanlara çıkmayacağız. Ancak daha sonra hesabını bu dünyada soramazsam, ahirette soracağım" dedi.


İzmir'de Bayraklı Belediyesi temizlik işlerinde taşeron firmada sendikal örgütlenme rekabeti, Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın Türk-İş'e bağlı Belediye-İş Sendikası yerine DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nın örgütlenmesinde yana olduğunu açıklamasıyla krize döndü. Bayraklı'da Belediye-İş Sendikası, Türk-İş'e bağlı sendikaların da desteğiyle tepki yürüyüşü düzenledi. 2 bini aşkın kişinin katıldığı yürüş sonunda Belediye-İş Sendikası'nın Ankara'dan gelen Genel Başkanı Nihat Yurdakul yaptığı konuşmada sendikaya üye olmanın Anayasal bir hak olduğunu söyledi. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ'a seslenen Yurdakul "Sayın Bayraklı Belediye Başkanı,'örgütlü ve eğitimli bir toplumdan çağdaş bir toplum yaratılamaz' diyorsanız çıkın söyleyin. Yaratılacağını düşünüyorsanız örgütlü temizlik işçisini neden işten atıyorsunuz? Öte yandan eğer sendika sendikaysa eğer işçi işçi sınıfıysa hiçbir kuruluşun emrinde olmamalı. Sendikalar güdümlü olmamalı, özgür olmalı. Belediye- İş olarak gücümüzü hiçbir siyasi partiden, legal ve illegal güçten almıyoruz. İşçiden alıyorum. Sayın belediye başkanı sen de örgütlü toplumdan yanasın. Sana yanlış bilgiler veriyorlar. Bu doğru yol deği. Sendikaya özgür iradesi ile üye olan işçiye tahammül edemiyorsanız teşaronluğu ortadan nasıl kaldıracaksınız?" dedi.

Hata yapmanın insanlara mahsus olduğunu, erdemliliğin ise hatayı anlayıp düzeltmekten geçtiğini belirten Yurdakul, "Hatanızı anlayacağınıza inanyorum. 21 arkadaşımızı işe geri alacağınıza inanıyorum. Bu aynı anlayıştaki insanlara yakışmıyor. Biz kavgaya gelmedik. Yanlış anlaşılmayı, haksızlığı bayraklı halkıyla paylaşma geldik. Meseleyi masada çözmek için elimizden geleni yapacağız. 7 Haziran'a kadar sokaklara çıkmayacağız. Sonra demokartik haklarımızı arayacağız. Sayın başkan beni iyi tanırsınız. Bunun hesabını bu dünyanda ve ahirette sormazsam namert olayım. Düzeltin bunu. Haksızlık bu. Kulp bulmaya kalkmayın. Bu insanlar özgür iradesi ile sendikaya üye oldu" dedi.

 Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi Hüseyin Karakoç, "Burada işten çıkartılanların geri alınması için toplandık. Kimsenin kendisini yasalar üzerinde görme hakkı yoktur. Yasalar, işçileri sendika seçme hakkını özgürce yapabilmelerini düzenlemiştir. Başka sendikaya gitmeleri konusunda zorlama bir suçtur. Bayraklı Belediyesi bu suçu işlemektedir. Sendikaları, işçileri karşı karşıya getirmeye kimsenin hakkı yoktur. Biz işyerinde huzuru bozan kişiler değiliz. Belediye başkanı inadından vazgeçmelidir. Bu işyerinde huzuru biz değil belediye başkanı bozuyor"dedi. İşçiler sık sık "Atılan işçiler geri alınsın", "Sendika hakkımız engellenemez", "Bayraklı işçisi yalnız değildir" sloganları attı.

Bayraklı Belediyesi'nde temizlik işlerinde hizmet veren taşeron firmaya bağlı olarak çalışan üç işçinin işten çıkartılmasıyla başlayan polemikler daha sonra büyüdü. Belediye-İş Sendikası'nın işten çıkartılan işçilerin sendikalarına üye olduğu için çıkartıldıkları iddiasıyla eyleme başlamasından sonra Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, DİSK'e bağlı Genel-İş Sendikası'nı taşeron firmalarda örgütlenmesi için davet etmesi, "Tercihimi DİSK'ten yana kullanıyorum" sözlerine üzerine tartışma boyut değiştirdi. Fen İşleri ve Park Bahçeler gibi birimlerdeki taşeron firmalarda örgütlenen Genel-İş Sendikası daha sonra temizlik iş biriminde de üye kaydına başladı. Belediye-İş ise belediye başkanın yönlendirmesiyle işçilerin kendi sendikalarından istifaya zorlandığını öne sürdü. Belediye-İş sendikası 21 işçinin firma tarafından işten çıkartıldığını belirtti.

 http://www.hurriyet.com.tr/ege/28836245.asp

 

GÜNDEM