ffa41
Basından-BirGün Gazetesi-Davutoğlu- Çalışma Yok Çelik- Ruhum Daraldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, uzun süredir gündemde olan ve sendikaların tepkisini çeken kıdem tazminatı ile ilgili açıklama yaptı. Davutoğlu şu anda kıdem tazminatı ile ilgili özel bir düzenleme yapmayacaklarını ve mevcut reformlar üzerinden gideceklerini söyledi. Uzun süredir kıdem tazminatı sisteminin değiştirilmesi gündemdeydi. Ancak hükümetin ve işveren temsilcilerinin önerdiği sisteme işçi sendikaları karşı çıkıyordu. 

Çalışma Bakanı Faruk Çelik ise önceki gün "Bütün işçiler gelin çözelim diyoruz, sendikalarımız konuşmaktan bile kaçınıyor. Bu sermayeden yana olmaktır, açık söylüyorum. Sermayeden yana olmak demek işçinin kıdem tazminatını alamaması demektir. İşçi kıdem tazminatı alamıyor. Ben bu kadar işçiyi dinlemekten yorulmadım ama ruhum daraldı" demişti. Kıdem tazminatının fona aktarılmasına karşı çıkan DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı ise Çelik'in doğru beyanda bulunmadığının altını çizdi.

Bakan Çelik: İşçiler Kaybediyor

KIDEM tazminatıyla ilgili yapılması planlanan düzenlemede işçinin hiçbir kaybının olmayacağını iddia eden Faruk Çelik ise, önceki gün gerçekleştirdiği basın toplantısında şunları söylemişti: "Şu an işçi kaybediyor, bütün işçiler. Gelin çözelim diyoruz, sendikalarımız konuşmaktan bile kaçınıyor. 


Bu sermayeden yana olmaktır, açık söylüyorum. Sermayeden yana olmak demek, işçinin kıdem tazminatını alamaması demektir. İşçi kıdem tazminatı alamıyor. Ben bu kadar işçiyi dinlemekten yorulmadım ama ruhum daraldı. Yüzde 85'e varan oranda kıdem tazminatını alamama riski altına olan işçilerimiz var. Bunun sürdürülebilirliği yok. Oturup konuşmamız ve bu işi işçinin lehine çözmemiz lazım."


'Doğru beyan değil' 

Davutoğlu ve Bakan Çelik'in Kıdem tazminatı ile konuşmalarını değerlendiren DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Genel Sekreteri Muzaffer Subaşı, "Kıdem tazminatını fona devredilmesini ve işçilerimiz bu yasa ile mağdur olmalarının karşısında olacağımızı belirtmek isteriz öncelikle. Bu kanun çıkmaması için işçilerimiz ile birlikte sonuna kadar mücadele edeceğimizi de bilmeleri ^ istiyoruz. Bakan Çelik'in tarafından bizlere karşı herhangi görüşme talep edilmemiştir. Edilmiş ve olumsuz bir yanıt altmış olsalar bile işçilerin kararını önemseyen yasalar ve ilkeler belirlemek zorundalar. Bu doğru bir beyan değildir" dedi. 

Davutoğlu: Herhangi Bir Çalışma Yok

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu , uzun süredir gündemde olan ve sendikaların tepkisini çeken kıdem tazminatı ile ilgili açıklama yaptı. TÜRK-İş ziyareti sonrasında açıklamalarda bulunan Davutoğlu şu anda kıdem tazminatı ile ilgili özel bir düzenleme yapmayacaklarını söyledi. Mevcut reformlar üzerinden gideceklerini belirten Davutoğlu," Kıdem tazminatı konusunda özel bir düzenlememiz yok. Ortada bir pasta varsa bu pastadan herkes payını alır. Ancak böyle bir pasta yoksa herkes bir birinin tabağına bakar. Bizim amacımız bu pastayı büyütmek" dedi.

26.3.2015

 

GÜNDEM