ffa41
Basından-Aydınlık Gazetesi-Metal Fırtına- 14 Bin İşçi Direnişte

Metal iş kolkunda adeta bir fırtına yaşanıyor. Reno işçilerinin direnişi diğer fabrikalara da yayılıyor. Reno,Tofaş ve Coşkunöz’den sonra dün sabah da Mako işçileri iş bırakarak direnişe katıldı. Binin üzerinde Mako işçisinin direnişe katılmasıyla iş bırakan işçi sayısı 14 bine yaklaştı. İşçiler, eşit işe eşit ücret ilkesinin sağlanmasını, mevzutta yer alan iş yeri sözleşmesi ile ücretlerin aynı işkolunda eşitlenmesini, işyerlerinde temsilcilerin işçiler tarafından seçilmesini ve Türk Metal’in çekilmesini talep ediyorlar.  

Dün Mako fabrikasında üretim tamamen durdu. Kadın işçilerin de aralarında bulunduğu kalabalık, fabrika önünde bekleyişlerini sürdürüyor. İşçiler adına konuşan Serdar Mazlum, “Bizi duymuyorlar. Biz de bu sabah arkadaşlarla düşündük ve karar aldık ve üretim durdu. Bin 70 kişi olarak eyleme devam ediyoruz. Yaklaşık 150 kişi sendikadan istifa etmedi ama katılım yüzde 100 oldu” diye konuştu. 

Coşkunöz Holding’e bağlı iki otomotiv yan sanayi fabrikası işçilerinin, 3 gündür devam eden işyeri önündeki eylemleri de sürüyor. İşçiler adına konuşan Helim Gökdemir, Coşkunöz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Oya Coşkunöz Yöney ile görüştüklerini ve bu görüşme Yöney’in ağladığını öne sürerek, “O burada, bizim ailemiz dışarıda ağlıyor. Oya Yöney, kalender bir babanın, kalender kızı. Ancak bize bugüne kadar kalenderlik yapmadı” dedi.  

İşçiler olarak yıllardır taleplerini yönetime ilettiklerini anlatan Gökdemir, “Bir sendikada iki sözleşmenin olmayacağını, aynı kardeşlerin, aynı eşit hakları alması gerektiğini söyledik. Taleplerimizi dikkate almadılar” diye konuştu. 

8 YAŞINDAKİ KIZI PASTASINI ALIP GELDİ  

Fabrika önündeki eylemlerini sürdüren işçilerden Mustafa Okyay ise, 14 yıldır Coşkunöz’de çalıştığını ifade ederek, “3 gün önce 8 yaşındaki kızım Zeynep’in doğum günü vardı. Ben eve gitmedim. Kızım benim yanıma gelerek doğum gününü burada arkadaşlarla birlikte pasta keserek kutladı. Bu bekleyişimizi, sadece çocuklarımızın ailemizin geleceği için sürdürüyoruz” diye konuştu. 

OYAK RENO İŞÇİLERİ: UMUTLUYUZ 

Oyak Reno işçilerinin de eylemleri fabrika önünde sürüyor. Sözcü Erhan İmralı, umutlu olduklarını belirterek, çarşamba günü sorunun çözülerek işe başlayacaklarını umduklarını söyledi. İmralı, “İşçilerin ‘yeter artık’ demelerini görmeleri gerekiyordu.  

4 bin 500 kişi belirli bir organizasyon olmadan bir araya gelerek, dayanışma içinde olması çok önemli. Tamamen kararlı olan insanlar var” dedi.

19.5.2015

 

GÜNDEM