ffa41
Unutmadık, unutturmayacağız...

17 Ağustos'u unutmadık, unutturmayacağız...

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos 1999'da saat 03.02'de meydana gelen ve yaklaşık 45 saniye süren 7.4 büyüklüğündeki depremin üzerinden 21 yıl geçti.

Kocaeli, Gölcük, Düzce, Sakarya, İstanbul ve Yalova'da büyük can ve mal kaybı ile yıkıma neden olan depremde resmi verilere göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybederken on binlerce kişi yaralandı.

Marmara Depremi'nden en çok etkilenen Kocaeli'de 9 bin 477 kişi yaşamını yitirdi, 9 bin 881 kişi yaralandı.

Tek dileğimiz tüm bu acıların bir daha yaşanmaması. Ancak ne yazık ki ülkemiz yöneticileri bilime, teknolojiye kulak asmadan, bilim adamlarının deprem tehlikesi ve riski konusunda sürekli yinelediği uyarılarını kulak arkası etmeye devam ediyorlar.

17 Ağustos 1999'dan bugüne geçen 21 yılda iktidar bilime ve mühendisliğe, akla ve uygarlığa aykırı olarak uyguladığı rant politikaları nedeniyle, ülkemiz sadece bir "deprem ülkesi" değil bugün toprak kaymasından, sellere kadar adeta bir "afet ülkesi"ne dönüşmüştür.

Deprem hasar, zarar ve can kayıplarının azaltılmasının bilinen tek yolu, kamu yararı ve ülke çıkarı bağlamında ulusal bir deprem politikasını yaşama geçirmektir.

Biz Belediye-İş Sendikası olarak bu gerçekleri bıkmadan usanmadan tekrarlamakta kararlıyız.

17 Ağustos'u unutmadık, unutturmayacağız.
Saygılarımızla.

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM