ffa41
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ…

SOMA’YI UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ…

Bugün, insanlık dışı koşullarda çalıştırılıp, bir avuç kömür için bir ömür veren 301 madencinin Cumhuriyet tarihinin en büyük iş cinayetine kurban edilmelerinin altıncı ölüm yıldönümü.

Önce ışıkları; sonra nefesleri yitip gitti.

Kömürden daha kara o günün üzerinden yıllar geçse de acılar dün gibi taze. Canlar gitti, acılar dinmedi ancak iş cinayetlerinin nedeni olan anlayış hala sürüyor.

Soma’da sadece işçiler göçük altında kalmadı. Yargı da, adalet de göçük altında kaldı. İş cinayetlerinden birinci derecede sorumlu olan Soma Kömür İşletmeleri'nin Yönetim Kurulu Başkanı her iş cinayeti için sadece 5 gün yatarak tahliye edildi.

Soma’dan günümüze çalışma yaşamında da işçi sağlığı güvenliği bakımından hala değişen bir şey yok.

Hala iş cinayetleri artarak devam ediyor. Hala işçi sağlığı güvenliği mevzuatı maliyeti arttıran gereksiz masraf olarak görülüyor. Hala taşeronluk redevans devam ediyor. Hala sendikalaşma hakkı engelleniyor.

Bugün koronavirüs bahane edilerek 301 maden işçisinin ölüm yıldönümü anması yasaklansa da, iş cinayetine kurban edilen 301 maden emekçisini unutmadık, unutturmayacağız. Unutursak kalbimiz kurusun. 13.05.2020

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM