ffa41
THYde grev başladı

Türk Hava Yolları'nda bugün saat 3'te başlayacak grev öncesi polis havaalanını abluka altına aldı. Polislerin işçilerin toplandığı alana müdahale etmesi sonucu işçiler Genel Müdürlük binasının önünde toplandı. Grev alanı Genel Müdürlük önüne kurulacak.

En temel haklarından biri olan grev hakkını kullanırken polis barikatları ile karşılaştıklarını belirten Ayçin, THY Yönetiminin uzlaşmaz ve baskıcı anlayışı sonucunda bu noktaya geldiklerini kaydetti.

351 gündür insanlık dışı çeşitli muamelelere maruz kaldıklarını ifade eden Ayçin, grevi başarıyla devam ettirmek için her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını vurguladı.

Uluslararası standartlara uymadan, emniyetsiz uçuş yapıldığına dikkat çeken Ayçin, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nü göreve davet etti. Bu görevi yerine getirmezlerse olabilecek kazaların ve ölümlerin sorumlusunun hükümet, THY yönetimi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü olacağını belirten

 

Ayçin şunları dile getirdi:

Şu an grevi kırmak için yönetici kadrolarla uçakları uçuruyorsunuz. Eksik personelle yolcuya servis yapıyorsunuz, part time çalışanları eğitimleri bitmeden uçağın içine gönderiyorsunuz. O insanlar hangi uçağa hangi kapıdan gideceğini sorarak bulmaya çalışıyorlar. Güven ve emniyetten uzak şekilde grev kırıcılığı yaparak dolaşmaya utanmayacak mısınız? 305 kişiye yeni 305'ler ekleyeceğinizi söylüyorsunuz. Utanmayacak mısınız?

 

Bugüne kadar sergilenin tavırla devam ederlerse bundan sonra olabileceklerin sorumlusu sizsiniz. İçeride çalışan arkadaşlar korkuyla greve katılamıyorlar. Sorunlarını dile getiremiyorlar. Çünkü buraya gelirken 305 kişi nasıl atıldıysa ben de öyle atılırım diye düşünüyor. Bizim için en büyük tehlike korkuyla uçmaktır. Havacılık sektörünün yapısına tehditkâr, şiddete dayalı yönetici anlayışı uymaz. Gelin bundan vazgeçin.”

 

THY grevinin her türlü baskı ve olağanüstü hal durumu ilan edilmesine rağmen başarıya ulaşacağını belirten Ayçin, “Bu grevden alnımızın akıyla çıkacağız, endişeniz olmasın” dedi.

Ayçin’den sonra greve destek verenlerden Sendikal Güç Birliği Platformu Dönem Sözcüsü ve Kristal İş Başkanı Bilal Çetintaş ve DİSK Genel Başkanı Kani Beko kısa birer konuşma yaptı.

 

GÜNDEM