ffa41
Sendikamızdan Basın açıklaması: Kaza değil cinayet!

Ankara-Konya seferini yapan Yüksek Hızlı Tren, Yenimahalle ilçesine bağlı Marşandiz istasyonunda kontrol lokomotifiyle çarpıştı. Kazada, ilk belirlemelere göre yedi kişi hayatını kaybetti, kırk üç kişi de yaralandı.

 

Ulaştırma Bakanlığı’nın kazadan sonra yaptığı ilk açıklamada, kontrol lokomotifinin yüksek hızlı tren hattında olmaması gerektiği açıklandı. Ancak Bakanlık kontrol treninin, neden ve nasıl yüksek hızlı tren hattında bulunduğuna ilişkin net bilgi vermedi. Bu da bir kez daha bizlere yaşananların kaza değil, cinayet olduğunu gösterdi.  

 

Çok değil, geçtiğimiz yaz aylarında Çorlu’da meydana gelen tren kazasında yirmi beş kişi yaşamını yitirmişti. Kazadan sonra yapılan açıklamalarda ise tren yolu hattını yapanlar, yaptıranlar ve yapılmış olan yapıları denetlemeyenler değil, “çok yağan yağmur” suçlu ilan edilmişti.

 

Peş peşe gelen bu kazalar bizlere bir kez daha gösteriyor ki, ihmaller zincirinin bedeli çok ağır olmaktadır. Demiryollarında yaşanan taşeronlaşma süreci, işin ehli olmayanların göreve getirilmesi, yol bekçiliği gibi denetime ilişkin bazı kadroların yok edilmesi bizleri bu noktaya getirmektedir. Yaşananlardan ders alınmaması her defasında sonucu insan hayatına mal olacak sonuçlar doğurmaktadır.

 

Yetkililere bir kez daha sesleniyoruz! İnsan hayatı kıymetlidir, gerekli önlemleri almak ve bu kazaların önüne geçmek sizin sorumluluğunuz ve görevinizdir.

 

Tren kazasında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve ailelerine baş sağlığı dileklerimizi iletirken, yaralılara da acil şifalar dileriz. 13.12.2018

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM