ffa41
Sendikal Güç Birliği Basın Açıklaması:1 Mayıs’ta Yaşanan Devlet Terörünü Kınıyoruz

Fiziki şartların uygun olmadığı gerekçesiyle Taksim’i emekçilere kapatan devlet, işçilere yapılan kontrolsüz müdahalelerle bir kez daha bizlere gösterdi ki, asıl amaç Taksim’i mitinglere, emekçilere kapatmaktır. İnsanların yaralanması ne hükümetin, ne valiliğin ne de emniyetin umurunda değildir. Onlarında umurunda olan emekçilerin kayıtsız şartsız kendilerine biat etmeleridir.

 

Hükümetin geleneksel hale gelmiş emek karşıtı tutumu dün bir kez daha yüzünü göstermiştir. Kendilerine yönelik olarak gerçekleştirecek olan en ufak bir protestoyu dahi kabullenemeyen bu zihniyet, insanların sağlığını hiçe sayarak İstanbul’un her yerinde emekçilere ve emekten yana olanlara saldırmıştır. Onlarca insanın ağır yaralanmasıyla sonuçlanan bu olayların sorumlusu doğrudan hükümettir.

 

İnsanların şantiye çukurlarına düşerek yaralanabileceğini söyleyen de, sendikaları ve demokratik kitle örgütlerini, henüz toplanma yerlerinde bir araya gelemeden biber gazıyla, tazyikli suyla, copla yaralayan da aynı hükümettir.

1 Mayıs’ta yaşanan bu utanç verici olayları ve devlet terörünü Sendikal Güç Birliği Platformu olarak kınıyoruz ve sorumlularını istifaya davet ediyoruz.

 

Bilal Çetintaş

Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı ve Sendikal Güç Birliği Platformu Dönem Sözcüsü

 

 

GÜNDEM