ffa41
İşyeri toplantılarında sıra Eskişehir Şube’de; işyeri işyeri, atölye atölye toplantılarımız devam ediyor.

Sendikamız, eğitimli ve örgütlü toplumların olduğu ülkelerin çağdaş olabileceği inancıyla örgütlü olduğumuz bütün işyerlerine ulaşmak için yoğun çaba harcıyor.

Sendikamız yöneticileri ve eğitim uzmanları, Eğitim ve Dinlenme Tesisimiz Grand Belish’te yapılan eğitim seminerlerinin ardından şimdi de belediye-belediye, işyeri-işyeri toplantılar düzenleyerek üyelerimize ulaşıyor, onların sorunlarını dinliyor, sorularını cevaplıyor.

Bu çerçevede 24-27 Mayıs 2016 tarihleri arasında sendikamız Eğitim ve Basın-Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, Eğitim Uzmanı M. Ali Candan ve Av. Mutlu Çakan’ın katılımı ile Eskişehir şubemize bağlı işyerleri ziyaret edilip toplantılar yapılarak üyelerimizin soruları cevaplandı, görüş ve eleştirileri alındı.

Eskişehir’de ilk toplantı 25 Mayıs 2016 Saat:7:30’da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Şantiyesi’nde yapıldı.  Sabah iş öncesi 7:30’da başlayan toplantı, Eskişehir Şube Başkanı Güney Demirdaş’ın konuşmasıyla başladı. Ardından, Eğitim ve Basın-Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan söz alarak, çalışma yaşamının içinde bulunduğu durum, özel istihdam kölelik büroları, kıdem tazminatı, taşeron işçilerin sendikalaşma hakkı, özel sözleşmeli personel ve belediye şirketlerinde çalışan ve diğer taşeron şirketlerde çalışan işçilerin durumu hakkında kısa bir bilgi verdi. Toplantıda söz alan taşeron işçiler; hükümetten özel sözleşmeli personel hakkı değil, seçim öncesi vaat ettikleri gibi kadro istediklerini belirttiler.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Park Bahçelerin ardından aynı gün, saat: 9:00’da ESKİ Genel Müdürlüğü’nde üyelerimizle toplantı yapıldı.

Burada da taşeron işçilerin sendikalaşma hakkı, özel sözleşmeli personel ve belediye şirketlerinde çalışan ve diğer taşeron şirketlerde çalışan işçilerin durumu hakkında değerlendirmeler yapıldı. Toplantının ardından ESKİ Genel Müdür vekili Osman Nuri Özcan ile bir nezaket görüşmesi gerçekleştirildi.

ESKİ Genel Müdürü ile yapılan görüşmenin ardından ara vermeden saat: 10:30 civarında Tepebaşı Belediyesi Encümen salonunda üyelerimizle biraya gelindi.

Tepebaşı Belediyesi’nde yapılan toplantının ardından da saat 12:00’de üyelerimizin daveti üzerine Büyükşehir Belediyesi Makine İkmal Müdürlüğü işçi yemekhanesinde işçi arkadaşlarımızla birlikte yenen öğle yemeğinin ardından, toplantıya geçildi. Toplantıda, taşeron işçilerin durumu, kıdem tazminatı ve taşeron örgütlenmesi hakkında kısa bilgi verildi.

Ardından saat 14’te Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın M. Engin Çakmak ile kısa bir nezaket görüşmesi gerçekleşti.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteriyle yapılan görüşmenin ardından saat 15’te iki vardiyanın birleştiği Kalabak Su Tesisleri’ne gidildi. Burada gündemde olan kölelik yasası, kıdem tazminatı zorunlu bireysel emeklilik ve çalışma hayatının temel sorunları üzerine soru cevap şeklinde bir toplantı gerçekleşti.

Toplantının ardından saat 16:30’da ESKİ abone işleri işyerindeki toplantıda da üyelerimizin soruları cevaplandırıldı. Toplantının güncel konuları taşeron işçilerin hukuksal durumu, kadro talebi, kıdem tazminatının fona devri girişimi ve kölelik büroları düzenlemesiydi.

Günün son toplantısı 17.30’da Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Yol Yapım Şantiyesi’nde gerçekleşti.

Çalışma yaşamının içinde bulunduğu durum; özel istihdam kölelik büroları, kıdem tazminatı hakkında kısa bir bilgilendirme yapıldıktan sonra, taşeron işçilerin sendikalaşma hakkı, özel sözleşmeli personel ve belediye şirketlerinde çalışan ve diğer taşeron şirketlerde çalışan işçilerin durumu hakkında açıklamalar yapıldı.

Eskişehir şubeye bağlı işyerleri toplantıları, 26.5.2016 tarihinde de devam etti.

Günün ilk toplantısı iş başlangıcı öncesi Saat 7:30’da ESKİ Şebeke şantiyesinde gerçekleşti. Burada da özel istihdam kölelik büroları, kıdem tazminatı, taşeron işçilerin sendikalaşma hakkı, özel sözleşmeli personel ve belediye şirketlerinde çalışan ve diğer taşeron şirketlerde çalışan işçilerin durumu hakkında kısa bir bilgi verildikten soru cevaba geçildi.

Günün ikinci toplantısı ESKİ Şebeke şantiyesinin bir anlamda ev sahibi olan ESKİ Genel Müdür Yardımcısı Cemil Genç’e yapılan nezaket ziyareti oldu. 8.30’da gerçekleşen ziyarette karşılıklı iyi niyet mesajları vardı.

Buranın ardından hemen ESKİ Şebeke şantiyesinin yanında bulunan Eskişehir Belediyesi Büyükşehir Konukevi’nde çalışan üyelerimiz ziyaret edildi. 9:00’da gerçekleşen toplantıda üyelerimizin soruları cevaplandı.

 

Eskişehir Belediyesi Büyükşehir Konukevi’nde gerçekleşen toplantının ardından saat:12:00’de Odunpazarı Şantiye Binasına hareket edildi. Üyelerimizin ısrarı ile Eğitim ve Basın-Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan başta olmak üzere Eskişehir Şube Başkan ve yöneticileri ile sendikamız uzmanları işçi yemekhanesinde öğle yemeğini birlikte yedikten sonra toplantı başladı. Burada da taşeron işçileri taşeron düzenlemesindeki yasal belirsizlikten kaynaklı sendikaya üye olmalarına rağmen TİS haklarının kısıtlandığından şikâyet ederek, bu sorunun çözümü konusunda iktidarın adım atmasını, tüm çalışanlara kadro verilmesini talep ettiler.

Günün son toplantısı 16:40’da iş çıkışı Odunpazarı Belediyesi Park Bahçeler Şantiyesinde gerçekleşti. Burada da taşerona kadro için yasal düzenleme kıdem tazminatının fona devri ve kölelik istihdam büroları en öncelikli sorulardı.

Eskişehir Şube Yönetim ve Temsilciler Kurulu Toplantısı 27.5.2016 Saat:10:00’da Odunpazarı Belediye Meclis Salonunda Eğitim ve Basın-Yayın Genel Sekreteri Bayram Özkan, sendikamız uzmanları ile birlikte şube temsilci ve yöneticinin katılımı ile genişletilmiş olarak yapıldı. Toplantıda işyeri toplantıları değerlendirilerek, üyelerimizin şubeden ve genel merkezden beklentileri ve öncelikli hedefler tartışıldı.

 

GÜNDEM