ffa41
IndustriALL ve küresel sendikalardan başbakana mektup: Demokrasi seçim sandığından ibaret değildir

Küresel Sendikalar Konseyi'nin Başbakan Erdoğan'a gönderdiği 3 Haziran 2013 tarihli mektup

 

Sayın Başbakan,

 

Bu mektubu size, içlerinde Türkiye'den farklı konfederasyonlara bağlı sendikaların da yer aldığı, yüz milyonlarca işçiyi temsil eden küresel sendikal örgütler adına yazıyoruz.

 

Cenevre'de 3 Haziran'daki toplantıda, Küresel Sendikalar Konseyi'nin yöneticileri, ülkenizdeki son durumu etraflıca görüştüler ve ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olan toplanma özgürlüğüne ilişkin haklarını barışçıl bir biçimde kullanan halka karşı güvenlik güçlerinin uygulamakta olduğu acımasız ve ölçüsüz şiddet konusundaki derin kaygı, üzüntü ve öfkelerini dile getirdiler. Demokrasi sadece seçim sandığı demek değildir. Barışçıl gösteri hakkı gerçek demokrasinin temel taşlarından biridir.

 

Küresel sendikal hareket, hükümetinizin şiddete dayanan baskıyı alışkanlık haline getirmesini kaygıyla karşılıyor. Bu yıl Taksim Meydanı'nda yapılması düşünülen 1 Mayıs kutlamalarının, güvenlik güçlerinin göz yaşartıcı gaz ve diğer baskı yöntemlerini kullanarak göstericilere saldırması sonucunda kıyıma dönüşmesi hâlâ belleğimizde. Edindiğimiz bilgilere göre, çok sayıda yaralı var ve binlerce insan gözaltında.

 

Böylesi vahşet kabul edilemez.

 

Hükümetiniz kendisini demokrasi ve insan hakları savunucusu olarak niteliyor, ama Gezi Parkı gibi basit konularda diyalogu sürekli reddediyorsunuz. Uzlaşmaz davranışınız protestoların yaygınlaşmasına ve sürmesine yol açtı. Ayrıca, kendi vatandaşlarınıza hakaretleriniz kışkırtıcı ve tehlikeli.

 

Baskıyı ve anti-demokratik önlemleri sürdürmek yerine, gösterilerin altında yatan nedenlerin teşhisi gerekiyor. Özellikle 2011 seçimlerinden bu yana, otoriter icraat arttı. Sendikalara uygulanan yasal ya da yasadışı baskılar, sendikal hakların kullanılmasını kolaylaştırmaktan çok, zorlaştıran, caydırıcı yasaların kabulü, işverenlerin işçilerin haklarını çiğnemesine karşı, en hafif deyişle, hareketsiz kalınması, yargıda görevin kötüye kullanılması, sendikalı işçilere ve sendikacılara şiddet uygulanması bunun örnekleri arasındadır. Toplantı ve ifade özgürlüğü üzerindeki sınırların yanı sıra, bunlar, temel insan haklarına ve demokrasiye yönelik saldırılardır.

 

Sizi acilen vatandaşlarınızla ve onların temsilcileriyle gerçek bir diyalog kurarak mevcut durumu  yatıştırmak için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz. Küresel sendikal hareket, Hükümetinizden, toplumda böylesi yığınsal bir rahatsızlığa yol açılmasından sorumlu yetkililere karşı önlem alınmasını talep ediyor. Ayrıca, sizi, barışçıl gösterilere katıldıkları için gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılmasını sağlamaya çağırıyoruz.

 

Türkiye ve halkı çok daha iyisini hak ediyor. Ülkenizin insanları demokrasiyi ve sendikal hakların da içinde yer aldığı tüm insan haklarının korunmasını hak ediyor. Önümüzdeki kritik günlerde ve haftalarda Hükümetinizin bu yönde hareket etmesi yerinde olacaktır.

 

İlginiz için teşekkür ederiz.

 

Selamlar,

 

Kaynak: http://petrol-is.org.tr/haber/demokrasi-secim-sandigindan-ibaret-degildir-6852

 

 

GÜNDEM