ffa1
EGO İŞÇİSİ, ASLA BOYUN EĞMEYECEK…

EGO İŞÇİSİ, HUKUK DIŞI, SENDİKA DEĞİŞTİRME BASKILARINA ASLA BOYUN EĞMEYECEK…

 

İşçi Arkadaş,

Son günlerde EGO, Büyükşehir ve ASKİ işyerlerine, Anayasa’ya ve yasalara aykırı bir şekilde, noterler getirilerek, baskıyla, yalanla, hileyle arkadaşlarımız sendikamızdan istifa ettirilmeye, Hizmet-İş’e üye olmaya zorlanmaktadır. EGO eski şube başkanı Mehmet Can, aldığı talimatla sendikamızdan istifa edip, Hak-İş/Hizmet-İş’in taşeronluğuna soyunmuştur.

 

İşçi Arkadaş,

Daha düne kadar Belediye-İş’ten zam isteyen, “önce aldığınız parayı hak edin” cevabını alınca da arayışlara başlayan, Ankara 2 nolu eski Şube başkanı Ömer Yılmaz, EGO eski şube başkanı Mehmet Can ve ASKİ eski Şube başkanı İbrahim Tuncer’e soruyoruz? İşçilerinin geleceğini Hizmet-İş’e pazarlamak için ne aldınız?  Mehmet Can, EGO işçisi bunca yıl seni sırtında taşıdı, daha ne istiyorsun? Gözünü toprak doyursun. Üç kuruş fazla para almak için EGO işçisinin huzurunu bozmaya ne hakkın var. Kim ne derse desin, Belediye-İş, Mayıs 2012’ye kadar EGO’da yasal olarak yetkili sendikadır. EGO işçisi de, Belediye-İş’te kendi menfaati için işçiyi açlıkla yoksullukla tehdit edenleri, ekmek yediği kaba tükürenleri asla unutmayacaktır. Bu süreçte Belediye-İş yetkisi ve makamı ne olursa olsun, kendi menfaatleri için EGO işçilerinin geleceklerini karartanlara asla izin vermeyecek.

 

Değerli İşçi Arkadaş,

Bugün yalanla, hileyle baskı ve tehditle seni sendikandan istifaya ettirip, Hizmet-İş’e üye olmaya zorlayanlar yasadışı davranmaktadır. Çünkü sendika seçme hakkı, senin Anayasal hakkındır. Hiçbir güç senin Anayasal sendika seçme hakkını özgürce kullanmana engel olamaz. Seni baskıyla, zorla sendikandan istifa ettirenler suç işlemektedir. Çünkü sendikal Hakların Kullanılmasını Engellemek suçtur. (Türk Ceza Kanunu madde 118, Sendikalar Kanunu Mad. 38-59/5). Bu suçun cezası 6 aydan 2 yıla kadar ertelemesiz hapistir. Bugün “nasıl olsa arkamız güçlü, bize bir şey yapamazlar” diyenler, işledikleri bu suçtan dolayı teker teker cezaevini boylamaktadır.

 

Değerli İşçi Arkadaş,

Hizmet-İş, mafya yöntemleri kullanarak işçiyi dağa kaldırıp döven, onu ekmeği ile tehdit eden, işçiye değil, işverene dayanan sendikadır. Hizmet-İş, onbinlerce sendikasız işçi varken, örgütlü işyerlerindeki birliği bozan, sıfır zamma imza atan sendikadır.

Hizmet-İş yüzü işverene dönük, işverenden talimat alan, müdürlerin, amirlerin desteği ile yalanla baskıyla tehditle üye kaydeden sendikadır.

Hizmet-İş, işçiye sahip çıkmayan Altındağ belediyesinde olduğu gibi kendi üyelerinin işten atılmasına onay veren sendikadır. Hizmet-İş, kıdem tazminatının kaldırılıp, fona devrini savunan sendikadır.

EGO işçisi, kendi menfaati için işçinin ekmeğiyle oynayanları çok iyi bilmektedir. EGO işçisi, tarihin her döneminde sendikasına sahip çıkmıştır. Bugün de sahip çıkmaktadır.

EGO işçisi, geçmişte yaşadığı deneyimlerden Hizmet-İş’in kendisine hiçbir şey vermeyeceğini çok iyi bilmektedir. EGO işçisi daha büyük hak kayıplarına uğramamak için, kendi üzerinden oynanan bu kirli oyunu bozacak bilinçte ve kararlılıktadır

EGO’nun yiğit işçileri, yalanla, hileyle, baskı ve tehditle üye kaydeden Hizmet-İş anlayışına asla geçit vermeyecektir.

 

YAŞASIN İŞÇİLERİN BİRLİĞİ, YAŞASIN BELEDİYE-İŞ.

                                                                                

 

                                                                 

                                                                                         Belediye-İş Sendikası

 

 

18.08.2011

 

 

 

GÜNDEM