ffa41
Cumhuriyet ve Sözcü Gazeteleri davaları, adalete kara bir leke...

Demokrasi, adalet, hukuk, özgürlük emekçiler için ekmek kadar su kadar önemli! Adaletin, hukukun olmadığı bir ortamda ne örgütlenme özgürlüğü ne emek ne de emekçinin sorunları konuşulur. Demokrasinin, hukukun, adaletin olmazsa olmazı, en önemli sacayağı ise ifade özgürlüğü ve özgür basındır.

 

Bugün Türkiye’de hem basın özgürlüğü hem de halkın haber alma hakkı cezalandırılmaya devam ediliyor. Hem Cumhuriyet hem Sözcü Gazetesi davalarında pek çok yazara, basın emekçisine verilen cezalarla adalete kara leke sürülüyor. Hayatlarını devlet içine sızmış cemaat, tarikat örgütlenmeleri ile mücadeleye adayan yazarlara verilen cezalar, halkın aklıyla alay etmek, gerçekleri bilerek çarpıtmak, bu mücadeleye balta vurmaktır.

 

Türk yargısı her ne hikmetse, “terör örgütü FETÖ’ye sadakat yemini edip elini ayağını öpenleri” soruşturmaya gerek bile görmezken; laik, Atatürkçü, halkın haber alma hakkını savunan, gazeteciliğin aynı zamanda kamusal bir görev olduğunun bilincinde olan basın yayın organlarını bilerek isteyerek cezalandırıyor. Adeta deniliyor ki, halka doğruları anlatmak, haber yapmak, yazmak, bilgilendirmek suçtur.

 

Peki, geçmişte yargı terör örgütü FETÖ cemaatinin talimatıyla kararlar alırken, şimdi yargı başka cemaatlerin kontrolünde midir? Bir kez daha söylüyoruz, adaletin, hukukun, demokrasinin olmadığı yerde basın özgürlüğü olmaz, basın özgürlüğünün olmadığı ülkede işçinin emekçinin hakkı konuşulmaz. Birileri ülke kaynaklarını sermayeye peşkeş çeker, sermayenin basını da buna alkış tutar. Yandaş sermayenin beslediği yandaş basın ihya edilir; gerçeklerden bahseden gazeteler, gazeteciler mahkum edilir.

 

Devlete sızan FETÖ’cüleri, cemaat, tarikat yuvalarını defalarca manşetlerine taşıyan Sözcü ve Cumhuriyet Gazetesi’nin yazarlarına verilen haksız cezalar, demokrasi mücadelesine geri adım attırmaya yönelik kararlardır. Özgür basın yoksa demokrasi; demokrasi yoksa örgütlü toplum var olamaz.

Saygılarımızla,

Belediye-İş Sendikası

 

GÜNDEM