ffa1
Belediye işçilerini baskıyla tehditle sendika değiştirmeye zorlayanlar;

Isparta eski Belediye Başkanı AK Partili Hasan Balaman, Belediye-İş üyelerini Hak-İş Hizmet-İş’e üye olmaya zorlamaktan 2,5 yıl hapis cezası aldı. Balaman, seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere kamu görevlerinden de men edildi.

 

Belediye işçilerini baskıyla tehditle sendika değiştirmeye zorlayanlar; Bu dünyada Belediye-İş’in, öbür dünyada da, belediye işçilerinin iki eli yakanızda olacak.

 

Yerel yönetimlerde 2004 yılından günümüze yandaş sendika yaratma baskıları hiç durmadı. Güç ellerine geçince bazı belediye başkanlarının, gerçek yüzleri ortaya çıktı. Bu süreçte Isparta eski Belediye Başkanı AKP’li Hasan Balaman gibiler, hiç eksik olmadı.

 

Isparta eski Belediye Başkanı Balaman,  2004 yerel seçimlerinin ardından belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri, şantiye şefleri ile birlikte üyelerimizi hukuk ve insanlık dışı baskılarla sendikamızdan istifa etmeye ve yandaş Hak-İş/Hizmet-İş’e üye olmaya zorladı.

 

Her türlü insanlık dışı baskıya karşın sendikasına sahip çıkan, istifa etmeyen üyelerimizin, aşıyla, ekmeği ile oynandı. Hakarete maruz kaldılar, dövüldüler, bıçaklandılar. Bazı üyelerimiz sürgün edildi, bir kısmının ise iş sözleşmeleri askıya alındı. Toplam 276 üyemiz, işten çıkartılarak aileleri ile birlikte açlık ve yoksulluğa mahkûm edildi.

 

Lafa gelince garip gurebadan, haktan hukuktan, adaletten ve demokrasiden bahsedenler, İsrail hükümetinin Filistinlilere yaptığı zulmü eleştirenler; yandaş Hizmet-İş’e üye olmadığı için, çoluk çocuğu ile kış ortasında açlığa terk edilen, hakarete uğrayan, elinden ekmeği alınan belediye işçilerine yapılan zulümleri görmezden geldiler.

 

Isparta eski Belediye Başkanı Balaman’ın yaptığı zulmü, onu destekleyerek ya da sessiz kalarak onaylayan bazı Ak Partili yöneticiler, bu insanlık dışı baskıların mimarı olarak tarihe geçtiler. Isparta’da yapılan baskılar da iktidarın yerel yönetimlerdeki “ileri demokrasi” uygulamalarından biri olarak tarihe geçti. Tıpkı, İstanbul,  Ankara,  Erzurum, Kocaeli Büyükşehir ve Çorum/Sungurlu Belediyesi’nde olduğu gibi.

 

Sendikamız Belediye-İş, bu süreçte Isparta belediye işçisini hiçbir zaman yalnız bırakmadı. İşyerinde, miting meydanlarında ve mahkeme kapılarında Isparta işçisinin haklı mücadelesini gündeme getirdi, onları sonuna kadar savundu ve haklarını aradı. Zulme karşı direndiği için işten atılan 276 Isparta belediye işçisinin davalarını takip etti, onlara sahip çıktı. Nitekim mahkemeler de Belediye-İş’in haklılığını onaylayarak, davaların tümünde belediye işçilerinin sendikal nedenle işten çıkarıldığına ve işlerine iadelerine karar verdi.

 

Belediye-İş, üyelerimizi sendikamızdan istifaya Hak-İş/Hizmet-İş’e üye olmaya zorlamak için örgütlü ve sistematik baskı yapan Isparta eski Belediye Başkanı AKP’li Hasan Balaman, belediye başkan yardımcıları, daire müdürleri, şantiye şefleri ve diğer görevlilerin aralarında bulunduğu 10 kişi hakkında Isparta Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

 

2006 yılında başlayan soruşturma sonunda tamamlandı. Isparta 1’inci Sulh Ceza Mahkemesi 09.02.2012 tarihli kararıyla Isparta eski Belediye Başkanı AK Partili Hasan Balaman’ı 152 belediye işçisini baskı ve tehditle sendika değiştirmeye zorlama suçundan 2.5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Balaman seçme ve seçilme hakkı başta olmak üzere kamu görevlerinden de men edildi.

 

Isparta eski Belediye Başkanı AK Partili Hasan Balaman davanın sonuçlanması üzerine basına yaptığı açıklamada, "… Aldığım ceza Hak-İş Sendikası'nı belediyede kayırmam, onları desteklemem iddiasıyla verilmiş bir karardır. Eğer bu doğruysa benim için bu bir idealdir. Onur duyarım” dedi. Balaman, bu açıklamasıyla mahkeme kararının doğruluğunu teyit ederek işlediği suçu itiraf etti. Bu itiraf, bir yönüyle yerel yönetimlerde yandaş sendika baskısının Ankara’dan koordine edildiğinin de itirafıdır.

 

Bu itiraf aynı zamanda işi bitince bir köşeye atılan, terk edilen birinin Ankara’dan yardım çağrısıdır. Isparta eski Belediye Başkanı AK Partili Hasan Balaman, “aynı ideal”!!! ile hareket ettiği AK Partili bazı yöneticilerden, bazı milletvekillerinden ve Hak-İş’ten kendisini kurtarması için yardım istemektedir. Yakın zamanda, Balaman’ı danışman veya uzman olarak görmek bizleri hiç şaşırtmayacak, sadece mücadele azmimizi kamçılayacaktır.

Bugün artık mızrak çuvala sığmamaktadır. Dün işçiye emekçiye dayanmadan, tehditle, baskıyla ve zulümle yapılan örgütlenmenin gerçek anlamda sendikal örgütlenme olamayacağını, suyun er ya da geç yatağını bulacağını söylemiştik. Bugün Isparta’da su yatağını bulmuştur. Yandaş sendika yaratmak için Hak-İş/Hizmet-İş’e yardım edenler, onun zulmüne ortak olanlar, geç de olsa hak ettikleri cezayı almaktadır. Artık sıra Balaman’a yardım ve yataklık edenlerdedir.

Belediye işçilerini yandaş sendikaya üye olmak için tehdit eden, baskı kuran, sendikasından istifaya zorlayan diğer Balaman’lar, er ya da geç, sıra sizlere de gelecek. Yaptığınız baskının, zulmün hesabını Yüce Türk adaletine vereceksiniz.

Belediye işçilerini baskıyla tehditle sendika değiştirmeye zorlayanlar; Bu dünyada Belediye-İş’in, öbür dünyada da, belediye işçilerinin iki eli yakanızda olacaktır. Saygılarımızla.

 

                                                                            Belediye-İş Sendikası

 

13.02.2012

 

 

GÜNDEM