ffa41
Basından - evrensel.net - THY işçileri adliye önünde adalet aradı

THY’deki grev iki ayı geride bırakırken THY yönetiminin kural ve hukuk tanımaz uygulamaları devam ediyor. Hava-İş Sendikası ve grevdeki THY işçileri Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak THY yönetiminin grev kırıcı ve hukuk tanımaz tavrını kınadı. Hava-İş Sendikasının yaptığı açıklamaya Türk-İş Marmara Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, siyasi parti yöneticileri ve Türk-İş’e bağlı Yol-İş Sendikası ile Petrol-İş Sendikası da destek verdi.

Hava-İş daha önce İstanbul 1. İş Mahkemesine THY Yönetiminin grevi kırmak için hukuksuz uygulamalara gittiğini belirterek başvurmuş, mahkemenin atadığı bilirkişi raporunda THY Yönetiminin grev kırıcılığı tescillenmişti. İstanbul 5. İş Mahkemesi de 8 Temmuz tarihinde hukuk dışı olarak ve grevi kırmak amacı ile yapılan uygulamalara İhtiyati Tedbir Kararı vermişti.

GREV KIRICILIĞI SÜRÜYOR

Çağlayan Adliyesi önünde açıklama yapan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, alınan mahkeme kararlarının uygulanmadığını dile getirerek “İş mahkemeleri kararını vermiş, yargıtay bu kararları onaylamış, THY’nin verdiği sözler ortada iken hala işten atılan işçilerimiz keyfi bir şekilde işe alınmıyor, grev kırıcılığına devam ediliyor” dedi.

 “Hukukun ve mahkemelerin verdiği kararlar uygulanmazsa insanlar haklarını nerede arayacaklar” diye soran Ayçin, THY yönetiminin bu kadar rahat davranmasının sebebinin arkasında duran hükümetten kaynaklı olduğunu dile getirdi.

 Ayçin, mahkeme kararlarına uyularak, grev sonrasında hukuk dışı olarak işe alınan işçilerin uçuşlardan çekilmesi, diğer havayolu işçileri ile yapılan uçuşların durdurulması ve çalışması zorunlu olan işçilerin de yasalara uygun çalıştırılması çağrısında bulundu.

23.07.2013

 

GÜNDEM