ffa41
Basından - Evrensel Gazetesi - Darphane grevi herkesin

Toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadığı için greve çıkan Darphane işçilerine Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu üyelerinden destek geldi.

 Grevci işçileri ziyaret eden Belediye-İş, Deri-İş, TÜMTİS, Tez Koop-İş, TGS, Yol-İş ve Petrol-İş şubeleri, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Darphane işçisi yalnız değildir” sloganları attı.

Ziyarette ilk olarak konuşan Basın-İş İstanbul Şube Başkanı Levent Dinçer, son günlerde grevin etkili olmadığı, altın üretiminin devam ettiği yönünde haberlerin yapıldığını, demeçlerin verildiğini söyledi. Darphane ve Damga Pulu Matbalarında çalışan işçilerin yüzde 90’ının greve katıldığını, grev kırıcılarının da üretim yapamaz durumda olduklarını belirten Dinçer, bu tarz yıldırma politikalarının sonuç vermeyeceğini, grevin başarıyla sonuçlanacağını kaydetti.

 Basın-İş Genel Sekreteri Savaş Nigar da kamu sözleşmelerini hatırlatarak, “Cuma günü yine bir ücret teklifi verilecek. O gün de tatmin edici bir rakam çıkmayacağını düşünüyoruz. Önümüzdeki günlerde kamudaki birçok işyerinde de greve gidilmesi muhtemel. Yaygın grevlerle haklarımızı daha çabuk alabiliriz. Bizim derdimiz sadece daha fazla para almak değil, üyelerimizin sağlıklı koşullarda çalışabilmelerini de sağlamak aynı zamanda” dedi.

ŞUBELER ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK

Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu adına konuşan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, hükümetin grevleri engellemek için birçok yolu denediği bir süreçten geçildiğini söyledi. ÇAYKUR’da, THY’de grevlerin içinin boşaltılmaya çalışıldığını hatırlatan Gülüm, bu saldırılara karşı birlikte ve ortak mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

İstanbul’daki şubeler olarak Darphane işçilerinin grevinin başarıya ulaşması için üzerlerine düşeni fazlasıyla yapacaklarını dile getiren Gülüm, Türk-İş’i de grevlere sahip çıkmaya çağırdı.

18.07.2013

 

GÜNDEM