ffa41
Basından - Birgün Gazetesi - Tomurcuk’ta işçi direnişi sürüyor

Avcılar Belediyesi’ne bağlı taşeron Tomurcuk firmasının işçileri 243 işçinin işten çıkarılmasının ardından direnişe devam ediyor. İşçiler ve Haziran Hareketi'nin çeşitli siyasi parti ve kurumu İstiklal Caddesi tünel çıkışından CHP il başkanlığına yürüyerek oturma eylemi gerçekleştirdi.

 

Açıklamayı okuyan Belediye-İş 2 nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, "İşten atılan tüm arkadaşlarımız, dayanağı olmayan ayıp ve yüz kızartıcı suçlar sebep gösterilerek işten atılmıştır. Avcılar Belediyesi'nin şantiyesinde çalışan arkadaşlarımız insani olmayan şartlar altında çalıştırılıyor. Sendikal güç toplandığında da yaptırımlar uygulanıyor, işten çıkarmalar yaşanıyor. İnsanlardan Sosyal Demokrat sözlemlerle oy toplayan CHP ise, sorunlara ve haksızlıklara sessiz kalmıştır. Sendikal örgütlenmeye saygı duyuluncaya kadar onurlu mücadelemize devam edeceğiz" dedi.İl Başkanlığı önünde işçilerin oturma eylemi devam ederken sendika üyeleri CHP yöneticileri ile görüşme yaptı. Görüşmede il yönetimi, işçilerin taleplerini belediyeye ileteceğini bildirdi.Görüşmede il yönetimi, işçilerin taleplerini belediyeye ileteceğini bildirdi.

 

İşçiler eylemin ardından direniş için şantiyeye döndü. Şantiyede 2 toma, 4 otobüs çevik kuvvet ekibi ve 100’e yakın polisin bulunduğu belirtildi. İşçilerin, basının ve sendikacıların şantiyeye girmesi polis, özel güvenlik ve idari kadrolar tarafından engellendi. Temizlik işçilerine destek vermek amacıyla Fen İşleri müdürlük işçileri de işi bıraktı.

 

‘Mücadelemiz devam edecek’

Belediye-İş İstanbul 2 nolu şube yaptığı açıklamada mücadelenin devam edeceğini duyurarak, “Pazar gününde bu yana 200 üyemizin iş akitleri fesh edilmiş örgütlenme süreci başından bu yana 243 temizlik işçisi işinden atılmıştır. bir yandan emek büroları kurarak emekçilerin sorunlarına çözüm aradığını iddia eden cumhuriyet halk partisi, avcılarda 4 aydan bu yana devam eden zulme sessiz kalmaktadır. atılan işçiler geri alınıncaya, sendikal örgütlenme özgürlüğüne saygı duyuluncaya kadar kararlı mücademiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

 

Neler olmuştu?

CHP’li Avcılar Belediyesi’ne bağlı taşeron Tomurcuk firmasında üç vardiya olarak çalışan temizlik işçileri, yaklaşık iki aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesi ve işten atılan temizlik işçisi arkadaşlarının işe geri alınması talebiyle pazar günü iş bırakma eylemine başladı. Belediye ve taşeron işçiler, devam eden eylemin ardından bir araya geldi Görüşmenin ardından çözüm için belediyenin adım attığı gerekçesiyle işçiler yeniden işbaşı yaptı. Ancak görüşmenin hemen ardından 10 işçinin işten çıkarıldığı haberi geldi. Bunun üzerine direnişe devam eden işçiler 10 işçinin işe alındığını belirtti. Ertesi günün sabahı ise küfür ettikleri gerekçesi ile 17 işçi daha işten çıkarıldı. Şu anda ise işten çıkarılan işçi sayısı 243. 01.09.2016

 

GÜNDEM