ffa41
Basından - Birgün Gazetesi - Şişecam işçisi desteğe çağırıyor

GREV hakları "genel sağlığı ve milli güvenliği bozduğu" gerekçesiyle gasp edilen Şişecam işçileri, bugün Şişecam'a yürüyor, işçiler, "Ekmeğimize ve grev hakkımıza sahip çıkıyoruz" diyor. 
Kristal-İş üyesi 5 bin 800 cam işçisi, toplusözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca 20 Haziran'da 10 fabrikada greve çıkmıştı. Bakanlar Kurulu, "genel sağlığı ve milli güvenliği bozucu nitelikte olduğu" gerekçesiyle grevin ilci ay süreyle ertelenmesine karar vermişti. 
Bakanlar Kurulu'nun almış olduğu bu karar, grevin 8'inci gününde, 27 Haziran'da Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu kararın iptali istemiyle Danıştay'a başvuran sendika, durumu Uluslararası Çalışma Örgütü'ne (ILO) de bildirmişti. 

'SESİMİZE SES VERİN' 
Bir yandan Danıştay'ın kararını beklerken diğer yandan da grev hakları için mücadele etmeyi sürdüren işçiler, bugün 12.00'de İstanbul Levent'te Kanyon Alışveriş Merkezi önünde toplanarak buradan Şişecam Genel Merkezi'ne yürüyeceklerini duyurdu.
Yapılan çağnda, grev erteleme karannın aslında bir yasaklama olduğuna dikkat çekilerek "Bu yürüyüşte yanımızda olmanızı; sesimize ses katmanızı bekliyoruz" dendi.
18.07.2014

 

GÜNDEM