ffa41
Basından - Birgün Gazetesi - MİGEM katliam günü denetim yapmış!

MHP'li Işık'ın önergesini yanıtlayan Enerji Bakanı, Soma katliamının yaşandığı gün, ocağın denetlendiğini iddia etti. Işık: "Belli ki bu denetim masa başında yapılmış"

 

Soma’da 301 işçinin ölümü ile sonuçlanan maden katliamında denetimsizliğin oynadığı rol tartışılırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın, patlama günü ocakta denetim olduğu yönündeki açıklaması şaşkınlık yarattı.

 

Yıldız, MHP Kütahya Milletvekili Alim Işık’ın denetimlere ilişkin soru önergesini yanıtladı. Bakan Yıldız, iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin denetimlerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maden İşleri Genel Müdürlüğü (MİGEM) tarafından yapılan denetimlerin de Maden Kanunu ve Madencilik Faaliyetleri Uygulama Yönetmeliği kapsamında proje uygunluğunun denetlenmesi amacıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Katliamın yaşandığı ocakta 2009 yılından itibaren MİGEM’in 7 kez denetim yaptığını bildiren Yıldız, bu denetimlerin tarihlerini de açıkladı. Yıldız'ın sıraladığı tarihler arasında katliamın yaşandığı 13 Mayıs günü de yer alıyor: ‘“19 Şubat 2009, 30 Haziran 2011, 26 Ocak 2012, 06 Şubat 2013, 26 Şubat 2014, 13 Mayıs 2014 ve 28 Mayıs 2014.’’

 

Bakan Yıldız, MİGEM tarafından yapılan denetimde iki maden mühendisi, bir mali uzman, bir haritacı ve bir jeoloji mühendisinin görev aldığını ve bu personel hakkında soruşturma başlatıldığını da bildirdi.

İŞ GÜVENLİĞİ DENETİMİ
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın yaptığı denetime ilişkin de bilgi veren Yıldız, işletmede son dört yılda 'iş sağlığı ve güvenliği' yönünden sekizi programlı, sekizi inceleme teftişi olmak üzere 16 teftiş gerçekleştirildiğini ifade etti. Yıldız, sonuncusu 28 Kasım 2013’de yapılan teftişlerin sonucunda belirlenen mevzuata aykırılıklar için şirkete idari para cezası uygulandığını bildirdi.

‘YAKALANDILAR’
Soru önergesi sahibi Alim Işık, ''Denetim belli ki masa başında yapılmış, yakalandılar. 'Faciadan sonraki denetimi kast ediyoruz' da diyemezler, kimsenin ocağa giremediğini, o gün yapılan işlemlerin denetimden sayılamayacağını herkes biliyor'' dedi. Işık, yeni bir önerge vererek konunun açıklığa kavuşmasını sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

***

Özel: Nasıl kurtuldular?

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel de katliamın yaşandığı 13 Mayıs günü ocakta denetim yapıldığı iddialarını bir soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Özel verdiği önergede, ‘’Soma Kömür İşletmeleri Eynez ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen kazanın saati ve tarihi göz önüne alındığında, MİGEM tarafından o gün orada nasıl bir denetleme yapılmıştır?’’ sorusunu yöneltti.

Önergede ayrıca şu sorular yer aldı: “Bu denetim hangi saatlerde gerçekleşmiştir? Bu denetimi kim/kimler yapmıştır? 13 Mayıs günü yapılan denetim sonrası nasıl bir rapor hazırlanmıştır? Bu denetimde bulunan kusurlar nelerdir? 13 Mayıs günü MİGEM tarafından Eynez kömür ocağına denetimi yapan kişi/kişiler kaza meydana geldiği sırada neredeydiler? MİGEM denetçileri kaza olduğu sırada maden ocağındaysalar, maden ocağından nasıl kurtulmuşlardır? Olay sırasında yara almışlar mıdır?’’

 

18.07.2014

 

 

 

GÜNDEM