ffa41
Basından - Aydınlık Gazetesi - Bayrama değil greve girdi

Tek Gıda-İş Sendikası ile Kent Gıda yönetimi arasında sürdürülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) anlaşmazlıkla sonuçlanınca 800 işçi adına grev kararı alındı.
Tek Gıda-İş Sendikası grevi dün sabah başlattı. Gebze'de bulunan Kent Gıda Fabrikasında sabah saat 09.00'da başlatılan grevde işçilere Tek Gıda-İş Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Akyürek TİS ve grev süreciyle ilgili bilgi verdi.
Akyürek, TİS sürecini işçilerle birlikte yürüttüklerini belirterek, her aşamada bütün işçilerin bilgilendirildiğini de söyledi. Akyürek Tek Gıda-İş olarak işçinin 1 lirasına bile önem verdiklerini belirtti. "Sözleşmede bizim anlayışımız her zaman bu olmuştur" diyen Akyürek, gelinen aşamada ücret talebini ve işverenin teklifini işçilere açıkladı.

SENDİKA 330 İSTEDİ İŞVEREN 170 VERDİ
TİS'in tıkanmasına neden olan maddeler arasında ücret artışı yanı sıra sosyal haklar da var. Tek Gıda-İş Sendikası 330 TL maaş artışı ve 1500 TL'nin altındakiler için 60 TL iyileştirme talep etti. İşveren ise 1. yıl için 170 TL'lik artış, 1300 liranın altındakilere 50 TTLlik artış teklif etti.
Tek Gıda-İş işe girişlerde ise 2 aylık deneme süresinin ardından yüzde 5 zam ve bir yıllık süre için de oransal artış talep etti. Sendika aynı zamanda fazla masailerin telafi çalışması olarak gösterilmemesi talebinde de bulundu.

'ENFLASYON HESABINI KABUL ETMİYORUZ'
Akyürek'in ardından konuşan Tek Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Türkel sözlerine çalışma hayatının içinde bulunduğu durumu özetleyerek başladı. Türkel, Türkiye'de çalışanlar açısında zor bir dönemden geçildiğini belirterek, işçilerin kırk katır mı kırk satır mı tercihine zorlandıklarını söyledi.
Çalışma hayatının sorunlarının giderek artmasından dolayı bugüne kadar nasıl iktidarlan eleştirdi iseler bugün de eleştirmeye devam edeceklerini söyleyen Türkel, "Biz kimsenin düşmanı değiliz, kim işçinin dostuysa onun yanındayız" dedi.
Türkel ücret talepleri karşısında enflasyonun gerekçe gösterildiğini belirterek enflasyon hesaplamalarının nelerin baz alınarak yapıldığını bildiklerini söyledi. "Şimdi Başbakan bir enflasyon hesabı yapsın da, 1200 TL maaş ahp 600 TL kira veren işçi nasıl geçinecek bize göstersin. Biz enflasyon hesabını kabul etmiyoruz" diyen Türkel, sendika olarak enflasyon hesabı değil, insanca yaşanacak bir ücreti baz aldıklarını söyledi.
Türkel işçilerin işletmelere zarar vermediğini, işyerlerinin işçinin gözbebeği olduğunu vurgulayarak aynı hassasiyeti işverenlerden işçiler için de beklediklerini sözlerine ekledi.

'EN AZ 6 AY İÇİN HAZIRIZ İŞVEREN DÜŞÜNSÜN'
Grev konusunda tüm hazırlıkları yaptıklarını ifade eden Türkel, "En az 6 ay için hazırız" dedi. "Kent işvereni bizi tehdit etmesin. Bizim alınterimiz üzerinden kimsenin imparatorluk kurmasına izin vermeyiz'' diyen Türkel, "Bu İşyerinde Grev Vardır" yazılı pankartı fabrika girişine astıklarını ve anlaşma oluncaya kadar da mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek grevi başlattı.

16.07.2014

 

GÜNDEM