ffa41
Basından – Evrensel Gazetesi - Belediye-İş’ten taşeron işçi mitingi önerisi

Belediye-İş  2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, fen işleri-park bahçe bölümünde çalışan işçilerin daha kolay örgütlendiğine dikkat çekerek, “Ama temizlik iş kolunda bu böyle olmuyor. Çünkü belediyeler temizlik işçisi örgütlendiğinde, hak talep ettiğinde, iş bıraktığında ortalığın felç olacağını bildiği için engellemek istiyor” dedi. Özdemir İstanbul’da taşeron mitingi yapılmasını da önerdi.

 

Sendikalaştıkları için Avcılar Belediyesinden atılan taşeron temizlik işçileri, Türkiye’de temizlik iş kolu ve sendikal örgütlenme sorunu başlığıyla bir forum düzenledi. Belediye-İş İstanbul şubeleri binası konferan salonunda yapılan forumda söz alan Belediye-İş 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, Avcılar’da sürdürdükleri direniş hakkında bilgi verdi. Avcılar Belediyesinde iki senedir sendikalaşma mücadelesi verdiklerini beliren Özdemir, “Sendikalaştıktan sonra işçiler, 25/2 maddesinden (yüz kızartıcı suç) işten atıldı. Böylece işçilerin, işsizlik maaşı alması da engellendi. Amaç işçileri ekonomik olarak sıkıntıya sokmaktı” dedi.

 

Temizlik işçilerinin çalışma şartlarının çok zor olduğunu ifade eden Özdemir, “Ağır koşullar var, ücretleri düzenli ödenmiyor. Kullandıkları araçlardaki hasarlar işçilerden karşılanıyor. Şoför bir arkadaşımıza 12 bin liraya yakın fatura çıkarıldı. Bu 1 sene boyunca patrona çalışması demek” diye konuştu.

 

Özdemir emek ve demokrasi güçlerine de şu çağrıyı yaptı: “Örgütlenmedeki asli görev bizimdir. Sendikalarındır. Ancak devrimci demokrat yapılarda faaliyet yürütenlerin bu soruna kafa yorması emek mücadelesi açısından bir ihtiyaç halindedir” dedi.

 

Özdemir, İstanbul’da emek ve demokrasi güçleriyle bir taşeron mitingi örgütlenmesini önerdi.

 

Şube Başkan Yardımcısı Ercan Gürünlü de şunları söyledi: “DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Türk-İş’in merkezleri de dikkatleri direnişe yönelmeli. Bu yapılardan arkadaşlarla burada tartışmak isterdik. Onlar buraya gelmedi, biz bir komisyon oluşturup onlara gitmeliyiz” dedi. 28.08.2016 (İstanbul/EVRENSEL)

 

GÜNDEM