ffa41
Basından-www.evrensel.net-Hizmet-İşe istatistik bilgilerini kim verdi?

Hizmet-İş’e istatistik bilgilerini kim verdi?

www.evrensel.net

Temmuz ayı iş kolu istatistiklerinin Resmi Gazete’de yayımlanmadan önce Hizmet-İş tarafından paylaşılmasına Belediye-İş tepki gösterdi.

Belediye-İş Sendikası, Hizmet-İş Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun’un temmuz ayı iş kolu istatistiklerini Resmi Gazete’de yayımlanmadan önce sosyal medya hesabından paylaşmasına tepki gösterdi, araştırma yapılarak bilgiyi verenlerin ortaya çıkarılmasını istedi.

Eski adıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yeni adıyla T.C. Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanlığının iş kollarındaki işçi sayıları ve sendikaların üye sayılarına ilişkin istatistikleri yılda iki kez ocak ve temmuz aylarında Resmi Gazete’de saat 23:00’ten sonra yayımlayarak kamuoyunu bilgilendirdiği hatırlatılan açıklamada “27 Temmuz 2018’de yaşananlar, kamuoyunda ilgili kurumların işleyiş ve güvenilirliklerinin sorgulanmasına ve bazı şüphelere yol açmıştır. Yandaş Hizmet-İş Sendikasının Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun, temmuz ayı iş kolu istatistiklerini Resmi Gazete’de yayımlanmadan yaklaşık 2-2.5 saat önce sosyal medya hesabından paylaşmıştı” dendi. Bunun ‘basit’ bir olay olarak görülemeyeceğine dikkat çekilen açıklamada şu sorulara yanıt istendi:

“Hizmet-İş’in Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun’a Resmi Gazete yayımlanmadan önce bu bilgileri, kim ya da kimler vermiştir? Hizmet-İş bu önceliği, hukuk dışı bir şekilde mi, elde etmiştir? Yoksa onlara, yandaşlıklarının mükafatı olarak mı, verilmiştir?”

İlgili kurumların konu hakkında gerekli soruşturmayı yaparak kamuoyunu tatmin edici şekilde bilgilendirmesi gerektiği ifade edilen açıklamada “Bu ve buna benzer girişimlere karşı alınacak net bir tavır, kurumlarımızın itibarını koruyacak, duyarsız bir yaklaşım ise, kurumlarımızın itibarını, güvenirliliklerini yok edecektir” dendi. 31.07.2018

 

GÜNDEM