ffa41
Basından-www.birgun.net - Taşeron düzeni öldürür!

Belediye-İş Sendikası’na üye belediye işçileri, bir hafta önce İstanbul Bakırköy Belediyesi’nin Bakırköy Spor Vakfı’nda gerçekleştirdiği yıkım sırasında yaşanan, taşeron temizlik işçisi Mustafa Yılmaz’ın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan iş cinayetini protesto etti. Yapılan açıklamada, “Taşeron düzeni öldürür!” denildi.

Belediye-İş 2 Nolu Şube’nin çağrısıyla dün Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda bir araya gelen işçiler, “Taşeron düzeni öldürür. Tüm taşeron işçilere şartsız, kadrosuz kadro!”, “İş cinayetleri kader değildir” yazılı pankartlar taşıdı. Eyleme HAZİRAN üyeleri de destek verdi.

Taşeronlaştırma ölüm getiriyor

Eylemde konuşan Belediye İş 2 Nolu Şube Başkanı Erol Özdemir, kadrosuz ve güvencesiz çalışmanın yaygınlaşmasıyla iş kazalarının ve ölümlerin arttığına dikkat çekti. Özdemir, “Örneğin taşeron sisteminin henüz yaygınlaşmadığı 2002 yılı ve öncesi dönemde istatistikler yılda 700-800 aralığında işçi ölümünün gerçekleştiğini gösterirken, 2004 yılı sonrası taşeron çalışma sisteminin hızla yaygınlaşması ile birlikte sendikal örgütlenmeler ve denetimler azalmış, ölen işçi sayısı artmıştır. Bu yılın sadece ilk 11 ayında 1851 işçi kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Kısacası taşeronlaştırma ölüm getiriyor” dedi.

Kerimoğlu’na sorular

Taşeron belediye işçisi Mustafa Yılmaz’ın ölümünün de anlatılan sürecin bir parçası olduğuna vurgu yapan Özdemir, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’na şu soruları yöneltti:
»“Park ve Bahçeler Müdürlüğü işçisi Mustafa Yılmaz’ı uzmanlık gerektiren yıkım alanında sulama işini yapması talimatını kim vermiştir?

»Yıkım sahasının iş sağlığı ve güvenliği sorumluları kimlerdir, yasal prosedürler gereği olan önlemler alınmış mıdır?

»Olayın gerçekleşmesinin üzerinden geçen 1 haftada Bakırköy Belediyesi yönetimi bir iç denetim işleyişi başlatmış mıdır?”

Başkan Kerimoğlu’ndan bu soruları yanıtlamasını ve olayda ihmali bulunan sorumlularla ilgili gerekenleri yapmasını isteyen Özdemir, “Mustafa arkadaşımız bugün aramızda yok, tıpkı iş kazalarında yitirdiğimiz binlerce işçi kardeşimiz gibi... İş kazalarının ve ölümlerin ortadan kaldırılması; başta Çalışma Bakanlığı olmak üzere, yasal mercilerin denetimlerinin artırılması ile mümkündür. Bu noktada işyerlerinde örgütlü bulunan biz sendikaların da etkin denetim sürecine katılmaları gerekmektedir. İşyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği uzmanları etkin hale getirilmeli ve sendika işyeri temsilcileri ile ortak çalışma yürütmelidir” diye konuştu.

19.12.2017

 

GÜNDEM