ffa41
Basından-www.aydinlik.com.tr | Taşeron bataklığından kurtulmanın yolu: Kadro

Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul, belediyelerde çalışan taşeron işçilerine kadro verilmeyecek olmasını eleştirdi.

SEDA AKYÜZ / ANKARA

Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul, hükümetin taşeron düzenlemesine ilişkin Aydınlık’a konuştu. Belediyelerde çalışan işçilere kadro verilmemesine tepki gösteren Yurdakul, emekçilerin durumdan rahatsız olduğunu dile getirerek, “Taşeron bataklığının kurutulması için arkadaşlarımızın kadroya alınması lazım. Düzenleme bu haliyle Meclis’e gelirse girişimlerimiz olacak” dedi.

Hükümetin binlerce taşeron işçisinin “kadro” talebine ilişkin sürdürdüğü çalışmaların detayları netleşmeye başladı. Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu 450 bin işçiye kadro verileceğini duyursa da belediyede çalışan emekçilerin durumu ise hâlâ tartışılıyor.

Verilen bilgilere göre, belediye ve il özel idarelerinde taşeron işçisi olarak çalışanlar, il özel idarelerin ve belediyelerin iktisadi teşekküllerinde (BİT) işçi olarak istihdam edilecek. Yani BİT’lerde çalışacak olan işçilere kadro yok!

‘KÖKTEN SON VERİLSİN’

Konuyla ilgili Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul ile görüştük. Belediyede çalışanlara kadro verilmemesine çalışanların itiraz ettiğini ileten Yurdakul şunları belirtti: “Bakanlığın hazırladığı taslağın son halini görmedik. Ancak açıklamalar belli. Bazı belediyelerde iktisadi teşekküller de yok. Sormak lazım; bu durumdaki belediyelerde iktisadi teşekküller mi oluşturacaksınız? Bu durumu nasıl çözeceksiniz? Böyle bir şey yapılacağına arkadaşlarımızı direkt belediyenin kadrolu işçileri yapabilirler. Aslında sadece belediyelerde de değil, bütün kurumlarda taşeronluğa son verilsin. Bizim tek istediğimiz; kadro.”

‘TALEBE YANIT VERİLMELİ’

Bakanlığın taşeron düzenlemesinde belediye bünyesindeki emekçilere kadro vermemesini işçilerin tepki gösterdiğini söyleyen Yurdakul sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyede çalışan işçilerin istediği; kadro. Arkadaşlarımız belediyenin işçisi olmak istiyor. Bu taşeron bataklığının kurutulması için yapılması gereken tek şey de işçilerin kadro talebine yanıt verilmesidir. Bütün kurumlardaki arkadaşlarımız kadroya alınmalıdır. Ayrım gözetmeksizin tüm emekçiler kadrolu işçi olmalıdır. Düzenlemenin son hali elimize geldiğinde konfederasyonlarımızla görüşmeler yapacağız. Düzenleme bu haliyle Meclis’e gelirse de girişimlerimiz olacak. Bir taşeron bataklığı yaratıldı. Bu hukuki de ahlaki de değil. Bunun kurutulması için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

10.11.2017

 

GÜNDEM