ffa41
Basından-www.aydinlik.com.tr-Seçime iki aydan az bir süre kala İZBETON’da grev başlıyor

Belediye-İş Sendikası ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZBETON yönetimi arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı.

EMRAH TAŞTAN / İZMİR

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZBETON’da 850 işçiyi ilgilendiren toplu iş sözleşmesi görüşmesinin son oturumundan da sonuç çıkmadı. Belediye-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Murat Karakuş, 10 gün içerisinde yeni grev kararı alacaklarını açıkladı. Seçime iki aydan kısa süre kala grev kararı tartışma yarattı.

SONUÇ ÇIKMADI

İZBETON Genel Müdürlüğünde saat 14.00’da sendika, işveren ve arabuluculuk arasında başlayan uzlaşma görüşmesi bir saat sürdü. İZBETON yetkilileri yıllık 4+4 teklifinde ısrar edince, görüşme anlaşmazlıkla sonuçlandı. Saat 16.30’da İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe ile yapılması planlanan görüşme de Gökce’nin işi çıktığı gerekçesiyle iptal edildi.

GREV GELİYOR

Belediye-İş İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Murat Karakuş, toplu sözleşmenin masada bitmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini belirterek, “İZBETON işvereninin uzlaşmaz tutumu ve yüzde 8 dayatması nedeniyle anlaşma sağlanamadı. Sendikamızın daha önce açıkladığı gibi artık eylem zamanı. Arabulucu evraklarının İŞKUR’a teslimi ve bizim genel merkezle yazışmalarımız ardından grev kararı 10 gün içinde alınacak” diye konuştu. Karakuş, bu süreçte yeni bir teklif gelmesi halinde değerlendirmeye alacaklarını söyledi.

SORUMLU İBB YÖNETİMİ

Grevin sorumlusunun belediye yönetimi olduğunu vurgulayan Karakuş, “CHP’nin açıkladığı seçim vaatlerinde asgari ücret 2 bin 200 TL olacak deniliyor. Bizde zaten yeni yevmiyeler 67 TL. Yani kendi içlerinde tutarsızlık var. Görüşmede hükümet tarafından verilen 52 günlük ilave tediyeyle yetinmemiz söylendi. Banka promosyonu hakkımız da verilmedi. Bizi greve zorladılar” şeklinde konuştu.

5 BİN 400 İŞÇİNİN DAVASI

Toplu sözleşme sürecinin sadece İZBETON değil, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZULAŞ, İZSU ve İZBELCOM’da çalışan 850 işçi ve ailelerini ilgilendirdiğine dikkat çeken Belediye-İş İzmir 3 No'lu Şube Başkanı Murat Karakuş, “İşçilerimiz ve ailelerinin hak ettiği ücreti almaları için mücadele edeceğiz. Sözleşmenin masada bitmesi bizim de isteğimiz ama uzlaşmaz tavır karşısında tek çözüm grev oldu” açıklamasını yaptı.

03.05.2018

 

GÜNDEM