ffa41
Basından-sözcü-32 saatlik vekillere büyük kıyak

TBMM tarihinin en kısa mesaisini yapan milletvekillerine SGK jesti yapıldı.

2 yıl görev sürelerini doldurmadıkları için emeklilik hakkı kazanamayan ancak yalnızca 32 saat görev yapan vekillerin SGK primleri, 4 yıl boyunca Meclis bütçesinden ödenecek. Vekiller çalışmasalar bile primleri Başbakanlık Müsteşarı’na endeksli olarak ödenmeye devam edecek.

Hürriyet’te yer alan habere göre, Genel Kurul’da 32 saat mesai yapabilme şansı bulan, 25’inci yasama döneminde 4 ay gibi kısa bir süre parlamenter unvanını taşıyan Meclis üyeleri, seleflerinin 2012’de getirdiği yasal hükümlerden faydalanacaklar. TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, milletvekillerine gönderdiği yazıyla, ‘son bir jest’ olarak nitelendirilen yeni sosyal haklarını anımsattı.

İşte Meclis Başkanı İsmet Yılmaz’ın vekillere anımsattığı o hakları:

“Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, bu görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde SGK’ya müracaat etmeleri halinde 4 yıl boyunca sosyal güvenlik primleri Meclis bütçesinden karşılanacak”

“Emeklilik hakkını elde edemeyen milletvekilleri, bu görevlerinin sona erdiği tarihten itibaren 30 gün içinde SGK’ya müracaat etmeleri halinde erkekte 25, kadında 20 yıllık hizmet yılının dolumuna kadar olan süre içerisinde 4 yıl boyunca Başbakanlık Müsteşarı’na endeksli primin; Sosyal Güvenlik Kurumuna tabi çalışması olmayanların tamamı; vergi mükellefi olarak iş yapanlar ile bir işverene tabi olarak çalışanların ödedikleri primler ile Başbakanlık Müsteşarı’na ödenen prim arasındaki farkı TBMM bütçesinden karşılanacaktır.”

“TEDAVİ YARDIMI DEVAM EDECEKTİR”

“Aday olmayan veya aday olup da tekrar seçilemeyen milletvekillerinin tedavi yardımı mevcut haliyle aynen devam edecektir. Diplomatik pasaportlarınız hususi pasaporta dönüşeceğinden bu pasaportların Milletvekili Hizmetleri Başkanlığı’na teslim edilmesi gerekmektedir. Talebiniz üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bildirilerek ‘Milletvekilinin kullandığı araç’ şerhi konulan araçlardaki şerh 1 Kasım 2015 tarihi itibariyle kaldırılacaktır”

ASGARİ ÜCRETLİDEN 375 TL KESİNTİ

ŞU anda 1000 TL ücret alan asgari ücretlinin sigorta kesintisi 178 lira 29 kuruş oluyor. Aynı şekilde asgari ücretliyi çalıştıran işverenden de 197 lira 39 kuruş kesinti yapılıyor. Böylece asgari ücretliden yapılan sigorta primi kesinti turarı 375 TL’ye çıkıyor. Milletvekilliği biten ve emeklilik aylığına hak kazanmamış vekillerin Başbakan Müsteşarının maaşına denk bir şekilde sigorta primlerinin dört yıl boyunca karşılanacağı açıklandı. Bu da ayda 320 TL’ye denk geliyor.

7.10.2015

 

GÜNDEM