ffa41
Basından- www.diken.com.tr-Ege Linyitin müdüründen Somalı madencilere: Tüzüğümüzde işçinin ayağına inmek yok

Soma’da 301 işçinin öldüğü maden faciasının ardından işten çıkartılan madenciler, tazminatlarını almak için Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi Müdürlüğü (ELİ) önünde başlattıkları oturma eylemini sürdürüyor.

Eynez ocağında çalışırken işinden olan, kendilerine verilen sözlerin karşılığını alamayan işçiler görüştükleri ELİ Müessesi Müdür Yardımcısı Ali Ulu’nun, “Bizim tüzüğümüzde işçinin ayağına inmek yok. Ben işçinin ayağına inemem” dediğini söyledi.

‘Açız aç’

Soma’da 301 kişinin öldüğü yaşanan maden faciasının ardından işten çıkartılan ve aylar geçmesine rağmen tazminatını alamadıklarını belirten madencilerden 25 kişilik bir grup Ege Linyitleri İşletmesi Müessesesi Müdürlüğü (ELİ) önüne ateş yakarak battaniyelere büründü.

‘Açız Aç’, ‘Sadaka Değil Hakkımızı İstiyoruz’, ‘Tazminat Hakkımız’ ve ‘Soma’ya Verilen Sözler Tutulsun’ yazılı dövizleri kaldırım üzerinde bulunan ağaçlara asan işçiler, talepleri yerine getirilene kadar oturma eylemini sürdüreceklerini söyledi.

Sözler yine tutulmadı

Maden işçisi Hidayet Merdim, eylemlerinin gerekçesini şöyle açıkladı: “11 yıldır Soma Kömür İşletmelerine ait Eynez ocağında çalışıyordum. 30 Kasım’da işten çıkarıldık dört aydır işsiziz. Bizler iş istemiyoruz. Bizler alın terimiz olan tazminat haklarımızı istiyoruz. Bir ay önce Ankara’ya gittik. Bizlere dediler ki madencilerin tazminat haklarını dördüncü haftada gündeme alacağız. Ne yazık ki verdikleri süre doldu yine sözler tutulmadı.”

Tüzükte yokmuş

ELİ Müessesi Müdür Yardımcısı Ali Ulu ile görüştüklerini söyleyen maden işçisi Hidayet Merdim, “ELİ Müessesi Müdür Yardımcısı Ali Ulu’ya, diğer arkadaşlarıma ne diyeceksiniz ?” diye sorduğunda, “Bizim tüzüğümüzde işçinin ayağına inmek yok, ben işçinin ayağına inemem” dediğini aktardı.

Maden ocağında üç bin kişinin çalıştığını belirten Merdim, “Nerede madenci arkadaşlarım, gelin bizlere destek verin bir olalım, birlik olalım” diyerek madencilere çağrı yaptı.

 

http://www.diken.com.tr/ege-linyitin-mudurunden-direnisteki-somali-madencilere-tuzugumuzde-iscinin-ayagina-inmek-yok/

 

 

GÜNDEM