ffa41
Basından- www.aydinlik.com.tr Sendikalardan hükümete ‘genel grev’ hatırlatması

Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı reformu yapılacağı yer aldı. Sendika başkanları, kıdem tazminatına dokunulmasını genel grev nedeni sayan Türk-İş Genel Kurulu kararının hâlâ geçerli olduğunu söyledi

2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda çalışma hayatını etkileyecek yeni maddeler yer aldı. Programda bireysel hesaba dayalı bir kıdem tazminatı hesabı oluşturulacağı belirtiliyor. Kıdem tazminatının fona devredilmesi ise çalışanların önemli hak kayıpları yaşamasına neden olacak. Hükümetin milyonlarca çalışanın ‘kırmızıçizgimiz’ dediği kıdem tazminatına dokunacak olmasına, işçi tarafını temsil eden Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na bağlı sendikalardan tepki gecikmedi. Aydınlık’a konuşan sendika başkanları, Türk-İş Genel Kurulu’nda alınan kararı hatırlatarak kıdem tazminatında bir hak kaybı yaşanmasının genel grev nedeni olduğunu vurguladı. Başkanlar, kıdem tazminatının tartışılmasını bile kabul etmediklerini belirtti.

‘GERİ ADIM ATMALILAR’

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri, TEKSİF Genel Başkanı Nazmi Irgat: Kıdem tazminatı her dönemde tartışıldı, tartışılmaya da devam ediyor. Ancak kıdem tazminatının yeniden tartışılmasını kabul etmiyoruz. Bununla ilgili Türk-İş Genel Kurulu’nun aldığı kararlar var. Kdem tazminatı hakkının tartışılmasını bile doğru bulmuyoruz. Bunun yeniden gündeme gelmesi bizi üzüyor. Bir an önce geri adım atılmalıdır.

‘ÜRETİMDEN GELEN GÜCÜ KULLANIRIZ’

Belediye-İş Genel Başkanı Nihat Yurdakul: Kıdem tazminatı işçinin alınteridir. İşveren tarafı kıdem tazminatının ‘yük’ olduğunu söyleyerek kaldırılmasını istiyor. Kıdem tazminatı olmazsa olmazımızdır. Türk-İş Genel Kurulu’nda kıdem tazminatına dokunulması halinde genel grev kararı alınacağı belirtildi. Bu kararların aynen arkasındayız. Kıdem tazminatına dokunulduğunda üretimden gelen gücümüzü ortaya koyarız. Bundan asla geri adım atmıyoruz. Bu yaklaşımlarla iş barışı, üretim olmaz. Bu kararlardan vazgeçilmeli. Programın detayları belli değil ancak buradan bütün konfederasyonlara, işçilere sesleniyorum; ne olursa olsun kıdem tazminatına dokunulursa bunun mutlaka karşılığı olmalı.

Reklamdan sonra devam ediyor

‘ASLA PAZARLIĞA GİRMEYİZ’

Tez Koop-İş Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu: Kıdem tazminatında işçilerin sorunu yok. Bizler mevcut ne ise onun uygulanmasını istiyoruz. Türk-İş Genel Kurulu’nun aldığı kararlar var. Kıdem tazminatı kırmızıçizgimizdir. Bu konuda asla pazarlığa girmeyiz. Buna ‘evet’ diyecek sendikacılar da sendikacılığı bırakmalı. Türkiye’de bütün sorunlar bitti de kıdem tazminatı mı kaldı? Bu konuyu tartışamaya bile açmayız.

‘30 GÜNE DOKUNULACAK’ İTİRAFI

Hükümetin kıdem tazminatında hak kaybı olacağına dair görüşleri, dönemin Çalışma Bakanı Süleyman Soylu tarafından gündeme getirilmişti. Soylu, Hadımköy-Arnavutköy Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin 15 Nisan 2016’da makamına yaptığı basına kapalı ziyarette kıdem tazminatıyla ilgili işverenin yükünün farkında olduklarını ve bunu çözmek için, “bireysel kıdem tazminatı hesabı” açılarak işverenin bu konudaki yükünün hafifleyeceğini söylemişti. Soylu, kıdem tazminatı ile ilgili yüzde 8.33 olan rakamın, kademeli olarak yüzde 3.75’e indirilmesi için çalışma içinde olduklarını itiraf etmişti. Soylu’nun açıkladığı rakam bir işçinin en az yüzde 55 hak kaybı yaşayacağı anlamına geliyor.

Çalışma Bakanlığı tarafından kıdem tazminatı fonuyla ilgili düzenlenen toplantılara katılan, isminin gizli kalması kaydıyla Aydınlık’a konuşan bir bürokrat da, yasadaki koşulu yerine getirmesi halinde işçiye her bir yıllık çalışma karşılığında ödenmesi gereken 30 günlük ücret tutarındaki kıdem tazminatı miktarının düşürüleceğini belirtmişti.

Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın geçen haftalarda açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nda da “Sosyal tarafların mutabakatıyla kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecektir” ifadeleri yer almıştı.

30.10.2018

 

GÜNDEM