ffa41
Basından- www.aydinlik.com.tr-5 bin 500 işçinin gözü Salı gününe kilitlendi

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve dört şirkette çalışan 5 bin 500 işçiyi ilgilendiren toplu sözleşme sürecinde başkan Aziz Kocaoğlu, sendika yöneticileriyle görüştü

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZSU, İZULAŞ, İZBETON, İZBELCOM'da çalışan 5 bin 500 işçi adına yürütülen toplu sözleşme görüşmelerinde uyuşmazlık çıkması üzerine sendikaların eylem çağrısı sonuç verdi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu önceki akşam Belediye-İş Sendikası şube başkanlarını arayarak toplantıya davet etti. Davet üzerine Belediye-İş İzmir Şubelerinin dün saat 16.00'da yapmayı planladığı kitlesel yürüyüş ve basın açıklamasının iptal edildiği açıklandı. Sendikacılar, dün saat 14.30'da Kocaoğlu ile makamında biraraya geldi. Görüşmeye Belediye-İş Sendikası Genel Başkanı Nihat Yurdakul ile İzmir şube başkanları katıldı. Yarım saat süren görüşmede Kocaoğlu, bürokratlarına haftasonu bir çalıştırma yaptıracağını, ne yapılabileceğini değerlendireceklerini belirtti. Sendikacılar da görüşmede, enflasyon oranının altında kalan yüzde 8 zam önerisinin kabul edilemez olduğunun altını çizdi. Olumlu bir havada geçen görüşme üzerine 8 Mayıs Salı günü tarafların tekrar bir araya gelmesi kararlaştırıldı.

SALI'YI BEKLİYORUZ

Görüşmeyi Aydınlık'a değerlendiren Belediye-İş Sendikası İzmir 2 No'lu Şube Başkanı Metin Şanlı, “Olumlu bir görüşme gerçekleştirdik. Ancak önemli olan Salı günü önümüze getirilecek olan teklif. Salı günü işçilerin taleplerini karşılayacak bir teklif gündeme gelmezse, kaldığımız yerden eylemlere devam edeceğiz. Amacımız, isteğimiz, işçilerin açlık ve yoksulluk sınırının üzerinde maaş alabilmesi” diye konuştu.

EMRAH TAŞTAN / İZMİR 07.05.2018

 

 

GÜNDEM