ffa41
Basından- Milliyet-TÜRK-İŞ FON A KARŞI SAHAYA İNDİ

Sendikal Güçbirliği Platformu (SGP) adına ‘fon’a destek veren sendikalara bağlı işçileri de içine alan bir çalışma başlattıklarını söyleyen Tekgıda-İş Başkanı Mustafa Türkel, “Hangi koşullar altında olursa olsun parlamentoya taşındığında, biz sendikalar olarak üretimi durdururuz. 10 yıl çalışmış ve verimliliği en üst düzeye taşımış bir işçi, kıdem tazminatını kaybederim endişesi olmazsa Renault’tan çıkar Tofaş’a gider. Tofaş’tan çıkar yan sanayiye gider. Kalifiye elemanları tutamaz kimse” dedi. 

Milliyet’e değerlendirmede bulunan SGP sözcüsü Türkel, kıdem alamayan işçiler için işsizlik fonundan bir pay ayrılabileceğini belirterek, “Devleti yönetenlerin yasanın uygulanmamasından şikâyet etme hakları yok” dedi. Tazminatın daha çok kriz dönemlerinde gündeme geldiğini belirten Türkel, “Ekonomik kriz biraz rahatladığında kıdem  gündemden düşer” dedi. Türk-İş’in kıdem tazminatında geri gidişle ilgili kararı olduğunu anımsatan Türkel, şunları söyledi:

 ‘İşçi hakkını yargıyla alıyor’

 “Hangi koşullar altında olursa olsun parlamentoya taşındığında, biz sendikalar olarak üretimi durdururuz. Çünkü bu kayıtdışılığı teşvik eder. Kurumsal işletmelere, işçinin örgütlenmesine saygılı işletmelere zarar verir. Haksız rekabetin önünü açar. Kalifiye ve kaliteli eleman yetişmesine engel olur. İşçilerin işverenlerle olan iş disiplinini olumsuz etkiler. İşçinin kıdem tazminatı kaybetme korkusu yoksa, işverenin verdiği tazminatları da dinleme korkusu olmayacak. Yeri geldiğinde işini kaybetme korkusu da olmayacak. 10 yıl çalışmış ve verimliliği en üst düzeye taşımış bir işçi, kıdem tazminatını kaybederim endişesi olmazsa Renault’tan çıkar Tofaş’a gider. 3 kuruş fazla veren yere gider. Kalifiye elemanı tutamaz kimse. Aidiyet duygusunu kimse koruyamaz. Kıdem gündeme geldiğinde iktidar bunun siyasi faturası olacağını mutlaka değerlendiriyor.”

Türkel, benzer sistemlerin daha önce de denendiğini belirterek, “Benim babam Demir Yolları’ndan emekli. Devlet babama emekli tazminatı yerine faizli bono verdi. Kuponlarla yaşamına devam et dedi” dedi. 

Mevcut sistemde işçinin hakkını aldığını vurgulayan Türkel, “Zaten yargıya gidiyor. Faiziyle birlikte yüzde 99 kazanarak geri dönüyor. 25 yıldır davaların yüzde 99’u çalışan lehine olmuştur. İhbarsız, kıdemsiz iş akdi fesihlerinde bile. Geç olmuştur. Ama sonuçta alıyor işçi bu hakkını” dedi. 

31.5.2017

 

GÜNDEM