ffa41
Basından- EVRENSEL -BYUAŞ, grevdeki işçileri tehdit etti

CHP’li Bakırköy Belediyesine bağlı taşeron şirket BYUAŞ’ta Toplu İş Sözleşmesindeki uyuşmazlık, işten atmalar ve sürgünler nedeniyle greve çıkan işçiler, BYUAŞ tarafından tehdit edildi. Grevdeki işçilere şirketi karaladıkları gerekçesiyle gönderilen “ihtar bildirimi” ile eylemlere destek verilmesi durumunda haklarında işlem başlatılacağı söylendi.

Eyleme katılan tüm işçilere gönderilen ihtarda işçilere, “Şirketimiz hakkında asılsız ve yanlış beyanlarda bulunulup, diğer çalışanları provoke edip olay çıkartarak, şirketimize ve belediyeye karşı saldırılar yapıldığı görülmekte olup söz konusu olaylara katılamamanız konusunda tarafınızı uyarır aksi takdir de 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’ndan kaynaklanan nedenlerle hakkınızda işlem yapılması zorunluluğunun doğacağının ihtarından ibarettir” denildi. İhtarda işçilerin eylemlere katıldıklarını tespit ettiğini belirten BYUAŞ, işçiler, "Basına yanlış beyanlarda bulunuyorsunuz" diyerek tehdit etti.

İşçilerden İhtara Tepki

İhtarda yer alan “Şirketimiz sendikalaşma hakkı ile grev ve Toplu İş Sözleşmesi sürecine son derece saygı ile yaklaşmaktadır” söylemine tepki gösteren işçiler, BYUAŞ’ın sendikal faaliyet gerekçesiyle 3 işçiyi işten attığını 1 işçiyi de hayvan barınaklarına sürgün ettiğini söylediler. Gönderilen ihtara tepki gösteren Bakırköy Belediyesi BYUAŞ işçileri, “Bakırköy Belediyesinin, BYUAŞ ortaklığıyla grev kırıcı tutumuna hız kesmeden devam  ettiğini belirtti.“Biz sürecin anlaşılacağı ve çözüm getirileceği beklentisindeyken, aksine haklı ve meşru direniş her gün farklı bir yöntemle baltalanmaya ve engellenmeye çalışılıyor. Bizlere gönderilen ve tehdit içeren ihtarın hiçbir gücü bulunmamaktadır. Bakırköy halkı ve emek dostları bilmelidir ki bu emek düşmanı tavır karşısında gereken hukuki sürecimiz başlayacaktır” diyen işçiler, “Bu türden akıl ve ahlak yoksunu her türlü faaliyet mücadelemize olan inancımızı ve gücümüzü artırıyor” dedi.

6.4.2015

 

GÜNDEM