ffa41
Basından- Cumhuriyet Gazetesi- Ya İş Güvenliği Ya Utanç Listesi

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), son yıllardaki iş kazaları nedeniyle Türkiye'yi 25 ülkenin yer aldığı 'kısa liste'ye aldı. Türkiye iş güvenliğin: sağladığı konusunda ILO'yu ikna edemezse ülke bu yıl ilk iş kazaları nedeniyle 'utanç listesi'ne girecek.

10 Haziran'da da Türkiye'nin durumu yapılacak toplantıda tüm ILO üyeleri tarafınan değerlendirilecek. Değerlendirmenin ardından Türkiye'nin hemen hemen her yıl işçi haklarına yönelik eksik uygulamaları nedeniyle girdiği 'utanç listesi'ne yine dahil olma riskiyle karşı karşıya. Türkiye "utanç listesi"ne girerse uyarı veya kınama alabilecek.
Cinayetler azalmıyor

ILO'daki tartışmaların ardından, Türk hükümeti konuyla ilgili çalışmalarını raporlayacak. Bu raporun son teslim tarihi 1 Eylül 2015. Uzmanlar Komitesi, bu raporu bu yılın kasım-aralık ayında inceleyecek. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (ISİG) Meclisi'ne göre, 2014 yılında Türkiye'de 1886 çalışan hayatını kaybetti. 301 kişinin can verdiği Soma'nın yanı sıra, Torunlar ve Ermenek'teki facialar sonrasında iş güvenliği alanındaki sıkıntılar kamuoyunda uzun bir süre tartışıldı. İSİG'in verilerine göre bu yıl toplam 482 işçi hayatını kaybetti.

 08.06.2015

 

GÜNDEM