ffa41
Basından- Cumhuriyet Gazetesi- İşçi Sefalete Mahkûm

Hükümet asgari ücrete günlük 2, aylık 58 lira zam yaparak 891 liradan 949 liraya çıkardı. Böylece TÜtK'in rakamı ile karşılaştırıldığında daha işçinin alması önerij len 475 lira uçtu.


Asgari ücret gelecek yılın ikinci yansında da net bin lira olacak. Hükümet ve işverenin onayıyla alınan karara Türk-İş muhalefet şerhi yazdı.


Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yaptı. Toplantı öncesinde Halkın Kurtuluşu Partisi üyeleri bakanlık önünde eylem yaptı. Eylemde, "Sefalet ücretine hayır" sloganları atıldı.


Toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik işçi ve işveren kesimi başkanlarını odasına davet etti. Burada işveren kesimi yüzde 4.5 4.5 zamda ısrar etti. Ancak artış yüzde 6 6'ya çıkarıldı.


Toplantının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik yeni asgari ücreti açıkladı. Asgari ücret 2015'in ilk altı ayında brüt 1202 lira, net 949 lira, ikinci altı ayında da brüt 1274 lira, net bin lira oldu.

Bakan Çelik 2015 yılındaki ortalama artışın yüzde 12.30 olduğunu belirtti.


Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat artışın beklentilerin altında olduğunu söyledi. TİSK Yönetim Kurulu üyesi Metin Demir de kendilerinin yüzde 4.5 4.5 zam öngördüklerini, yüzde 6 6'nın "akıllarının ucunda bile olmayan, hayal bile etmedikleri" bir rakam olduğunu söyledi.

 

Hayal Kırıklığı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da yeni asgari ücretin son derece yetersiz olduğunu, işçilerin beklentilerini karşılamaktan uzak kaldığını bildirdi. Asgari ücretin, işveren-devlet temsilcileri tarafından pazarlık konusu yapıldığını, devletin resmi rakamlarına itibar edilmediğini dile getiren Atalay, devletin objektif ve bilimsel veriler kullanılarak hesaplanan tutarının bile kabul edilmediğini vurguladı.
Atalay, "Belirlenen yeni asgari ücret hayal kırıklığı yaratmıştır, işçilerin geleceğe olan umutlarını bir kez daha zedelemiştir" dedi. Hükümet programında asgari ücrete yüzde 3 3 zam öngörülüyordu.

DİSK:ASGARİ ÜCRET, YOKLUĞUN ÜCRETİ

DISK-AR'ın yaptığı hesaplamaya göre, asgari ücrete yapılan aylık 58 TL, günlük 1.93 TL'lik zam ile günlük 101 gram beyaz peynir, 326 gram nohut, 138 gram zeytinden biri alınabiliyor.
Türkiye Devrimci işçi Sendikalan Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü DÎSK-AR olarak, TÜÎK (Türkiye İstatistik Kurumu) Madde Fiyatlan, TÜFE Endeksi ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verileri üzerinden yaptıkları hesaplamaya göre; asgari ücrete yapılan aylık 58 TL, günlük 1.93 TL Tik zam ile günlük 1 01 gram beyaz peynir, 326 gram nohut, 138 gram zeytinden biri alınabiliyor. Günlük artış ile alınabilecek dana eti miktarı ise 63 gram. 4 kişilik bir ailede öğün basma düşen miktarlar bu değerlerin 12'de l'i düzeyinde. Araştırmaya göre, çocuğu varsa 581 TL'lik kreş parasını 18 günlük çalışmasıyla zar zor karşılayabiliyor. Bir buzdolabı için çalışılması gereken süre, başka harcama yapmaksızın 338 saate denk geliyor. Erkek ayakkabısı için 34, kadın ayakkabısı için 23, çocuk ayakkabısı için 13 saat çalışılması şart. Asgari ücretli 1 kilo beyaz peynir için yaklaşık 4,5 saat, ayçiçek yağı için 1,5 saat çalışmak zorunda. Bununla birlikte 16 saatlik çalışma karşılığında 1 gömlek, yaklaşık 1,5 saatlik çalışma karşılığında 1 çorap alabiliyor.

31.12.2014

 

 

GÜNDEM