ffa41
Basından- Cumhuriyet Gazetesi-İş Bulmak Güç

İşverenlerin yarı zamanlı işçi çalıştırma yerine tam zamanlı işçi çalıştırmayı tercih edebileceğine dikkat çekiliyor. Özellikle özel sektörde kadınlar "hamile olduklarını" bile işten atılma korkusu nedeniyle uzun süre söyleyemiyor. Özellikle küçük işletmelerde hamile kadınların işten atıldıkları da bilinen bir gerçek. Bu nedenle yeni doğum yapan kadınların yarı zamanlı iş bulmakta zorlanacakları belirtiliyor.

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı "Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı"nın altından "kiralık işçi'lik" ile "kıdem tazminatı fonu" çıktı. Programa göre anne yarı zamanlı çalışabilecek. Ücreti, işçilerin işsiz kaldıklarında ücretlerini aldıkları işsizlik sigortası fonundan karşılanacak. Anne yarım gün çalışacağı için de günün geri kalan yarısında işverenler özel istihdam bürolarından işçi "kiralayacak." CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke "Fırsat eşitliği yaratmayacağı için kadın işgücüne katılsa bile eşit ücret ve eşit imkân yakalaması zor" dedi. Program kısmi süreli-yarı zamanlı çalışma yoluyla esnek çalışma modelini yaygınlaştırıyor. Düzenleme Aralık 2016'ya kadar uygulamaya geçirilecek. Programa göre 16 haftalık analık izninde bir değişiklik olmayacak. Sonrasında anneye birinci çocuk için 2 ay, ikinci çocuk için 4 ay, üçüncü çocuk için de 6 ay yarı zamanlı ücretli çalışma hakkı verilecek. Yani anne işçi günde 4 saat çalışacak. Ücretini tam alacak.

 

Bu işçilerin ücretleri ise, işçilerin işsiz kaldıklarında yararlandıkları İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenecek. Bu programda "İşçilerin ücretleri işsizlik fonundan karşılanacaktır" denilerek açık olarak ifade ediliyos. Böylece işverenler ücret konusunda rahatlatılacak. İsterse anneye çocuğu ilkokula başlama yaşına kadar kısmi süreli-yarı zamanlı çalışma hakkı da verilecek. Yani çocuk 5.5 yaşına gelene kadar anne yarı zamanlı çalışabilecek. Sözü var özü yok' CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin-Sayek Böke pakete "sözü var özü yok" nitelemesinde bulundu. Paketin bir dizi temenni barındırdığına işaret eden Böke, kadınların ekonominin bir parçası olmasını sağlamak ve onların buna dair sorunları olduğunu kabul etmenin önemli olduğunu ancak bu sözün arkasının "özle" doldurulması gerektiğini belirtti. Böke, nasıl düzenlemeler yapılacağının belirsiz olduğunu vurguladı. 

10.1.2015

 

 

GÜNDEM