ffa41
Basından- BirGün Gazetesi -İşsizlik Fonuna Yağma

7 Haziran seçimlerine 2 ay kala AKP hükümeti tarafından hazırlanan "İstihdam, sanayi yatırımı ve üretimi destekleme paketi" için, toplam varlığı Şubat 2015'te 84 milyar TL'ye ulaşan ve yıl sonunda 90 milyar TL olması beklenen İşsizlik Fonu'nu kullanmak için hazırlık yapılıyor.

Bu amaçla, 4 Nisan Cumartesi günü yayımlanan Resmi Gazete'de bir Bakanlar Kurulu kararı yer aldı. Buna göre, İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinden aktif işgücü programları ve 6 aylık toplum yararına programlarda kullanılacak kaynak tutarı, pirim gelirlerinin yüzde 30'undan yüzde 42'sine çıkarıldı.

Gözlemciler bu adımın, seçimlere iki ay kala topluma 'acil önlemler' alma imajı vermek, göstermelik istihdam artışı sağlayıp özellikle yandaş sermayedarlara Fon kaynaklarını kullandırmak amacını güttüğünü ifade ediyorlar.

Milyarlarca lira...

'Yeni ekonomik paket' in maliyetinin 7,5 milyar lira olduğunu ifade eden Başbakan Davutoğlu, 11 ayaklı teşvik paketiyle önemli adımlar atacaklarını savundu. Başbakan yeni teşvikler kapsamında, özel sektör işyerlerinde 6 ay işbaşı eğitim programında çalışacak kursiyerlere İŞKUR tarafından net asgari ücret ödeneceğini söyledi.

Davutoğlu, "İşverenin kursiyerler için yaptığı harcamalar vergi matrahından düşürülecek. Kursiyerler aynı işkolunda işe alınırsa imalat sektöründe 42 ay, diğer sektörlerde 30 ay SGK işveren primi İŞKUR tarafından ödenecek. 2015 Temmuz ayına kadar işbaşı eğitimine başlanmış olması halinde ilave 6 ay daha desteklerden faydalanılacak" dedi.

Uzmanlar, hazırlanan paketin İşsizlik Fonu'nda biriken kaynaklar üstünden yapılacağını ve bunun bir seçim hovardalığı olacağını, sağlanacağı öne sürülen istihdamın da 3,5 milyon işsiz ordusu için devede kulak kalacağını belirtiyorlar. Kullanılacak kaynağın, ifade edilen 7,5 milyar TL'yi aşacağı da öne sürülüyor.

Fon'daki milyarlar

İŞKUR tarafından yönetilen İşsizlik Sigortası Fonu, özellikle fonda biriken kaynakların sağladığı faiz gelirleri sayesinde yılda 10 milyar TL artıyor ve 2014 yılı sonundaki 82 milyar TL'lik toplam varlığının 2015 yılı sonunda 90 milyar TL'ye ulaşabileceği ifade ediliyor.

İşsizlik Sigortası Fonu'nun gelirlerini, sigortalının prime esas aylık brüt kazancı üzerinden hesaplanan yüzde 2 işveren, yüzde 1 sigortalı kesintileri ve yüzde 1 devlet payı ile bu primlerin değerlendirilmesinden elde edilen kazanç ve iratlar, işverenlerden alınan gecikme zammı ve faizler oluşturuyor. Fon'un giderlerini ise hak edenlere işsizlik ödeneği, genel sağlık sigortası prim ödemeleri; sigortalı işsizler ile Kurum'a kayıtlı diğer işsizlere iş bulma, danışmanlık hizmetleri, mesleki eğitim, işgücü uyum ve toplum yararına çalışma hizmetleri ile işgücü piyasası araştırma ve planlama çalışmalarına ait giderler oluşturuyor. Ancak, her yıl giderler, özellikle işsizlik ödeneğini hak ediş çok katı şartlara bağlı tutulduğu için fazla artmıyor, böylece giderler her yıl gelirlerin dörtte birini ancak buluyor ve Fon varlığı hızla büyüyor.

AKP, 2009 krizi ve sonrasında GAP yatırımlarında kullanılmak iddiasıyla Fon'un kaynaklarından 12 milyar TL'yi bütçeye aktarmıştı. Yeni bir kriz ikümine girilirken yeniden Fon kaynaklarına el atılacağı, özellikle AKP'ye yakın şirketleri kurtarmada bu kaynakların kullanılacağı belirtiliyor. 

İşçi Düşmanlığında Son Nokta

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Davutoğlu'nun açıkladığı istihdam ve teşvik paketini sert sözlerle eleştirdi: "Bu paket, toplumsal kaynakları ve işsizin parasını yağmalatma paketidir!" Beko, yazılı açıklamasında, "işçi düşmanı uygulamaların son noktası" olarak nitelendirdiği bu paketin derhal geri çekilmesi gerektiğini ifade etti.

6.4.2015

 

GÜNDEM