ffa41
Basından- Aydınlık Gazetesi - Yatağan İşçisi Santralı Durdurdu

Muğla'da Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleriyle kömür ocaklarının özelleştirilmesine karşı aylardır mücadele eden maden ve enerji işçileri dün iş bıraktı.
Yatağan Termik Santrali için 5 Aralık'ta, Yeniköy ve Kemerköy termik santralleri için ise 17 Aralık'ta dolacak olan devir teslim süresi yaklaştıkça işçiler de eylemlerin dozunu artırmaya başladı.
Yatağan Termik Santrali ve Kömür işletmeleri bünyesinde çalışan Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası (Tes-lş) ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) üyesi işçiler, özelleştirmeye tepki amacıyla sendikaların Yatağan şubelerinin aldığı eylem karan doğrultusunda 8 saatlik iş bırakma eylemine gitti. Dün sabah Yatağan Termik Santrali önünde toplanan işçiler, bir basın açıklaması yaptı.

'İşçi kararlı, zafer yakın'

Tes-lş Yatağan İşyeri Temsilcisi Uğur Kılıç, yaklaşık 600 işçinin katıldığı eylemin saat 16.00'ya kadar süreceğini bildirdi. Kılıç, 436 gündür direnişte olduklarını belirterek, "İşimize, aşımıza, geleceğimize sahip çıkma adına, bu mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Bu kararlılık doğrultusunda bugün çalışmama hakkımızı kullanıyoruz. Burası bizim kalemiz ve bu kaleyi kimse yıkamaz'" dedi.

İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk da işçilere destek olmak için dün Yatağan'daydı. İşçi Partisi Genel Sekreteri Serhan Bolluk direniş çadırım ziyaret etli.

Bolluk, Tes-lş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik'i makamında ziyaret ettikten sonra Yatağan direniş çadırına giderek süreç hakkında bilgi aldı. Görüşmenin ardından bir açıklama yapan İşçi Partisi Genel Sekreteri Bolluk, "463 gündür mücadele sürüyor. 10 günlük bir sürecimiz kaldı. Görünen şu. İşçi son derece kararlı. Bunu görmekten çok mutluyuz. Zaten 463 gündür sürdürdükleri mücadele de bunu kanıtlamaktadır. Bizim bunu görmemize ihtiyaç yok. Gördüğümüz kadarıyla bu iş başarıya doğru gidiyor. Burada kazanılacak zafer bütün Türkiye'nin önünü açacaktır. Yatağan Termik Santrali halkındır, milletindir. Özelleştirmeye izin verilmeyecektir, vermeyeceğiz" diye konuştu.

İşçilerin santrale gözü gibi baktıklarına dikkat çeken Bolluk, işçilerin eylemde olduğu sürede de bakım ve onarım işlemlerini aksatmadığını söyledi.

TES-İŞ ve Maden-İş Yatağan Şubesi, dün Milas'ta "Direnişe Çağrı" bildirisi dağıtmaya başlandı.

Bildiride büyük şair Nazım Hikmetin şu dizeleri yer aldı:

"Daha gün o gün değil, derlenip dürülmesin bayraklar.Dinleyin, duyduğunuz çakalların ulumasıdır. Safları sıklaştırın çocuklar, bu kavga faşizme karşı, bu kavga hürriyet kavgasıdır."
Bildirinin devamında şu ifadelere yer verildi:

'Bu Kavgaya Omuz Ver'

"AKP hükümeti 12 yıldır devlet ihaleleriyle, özelleştirmelerle, taşeronlaştırmalarla besleyip oluşturduğu kendi yandaş sermaye oligarşisi için sendikal örgütlülüğü ellerinden alınmış, güvencesiz, sermayenin belirlediği esnek çalışma koşullarında çalışmaya mahkum edilmiş köle işçiler yaratmaya çalışmaktadır. Yatağan, Milas, enerji ve maden işçileri sürdürdükleri mücadeleleriyle bu sisteme karşı çok yönlü bir kavga vermektedir. Emeğin sömürülmesine, iş cinayetlerine, kamu mallarının' yağmalanmasına, siyaset ve sermayenin kirli ittifakına dur demek, için sen de bu kavgaya omuz ver. Direnişe destek ol."

26.11.2014

 

 

 

GÜNDEM