ffa41
Basından- Aydınlık Gazetesi- Yatağanda Açlık Grevi Başladı

Sodra Dağı'na çıkarak hükümete sesini duyurmaya çalışan ardından da Meclis'in kapısı dayanan Yatağan işçisi, özelleştirmeye karşı açlık grevint dün başladı. Açlık grevi 10'ar kişilik ekipler halinde 29 Aralık'ta Milas'ta yapılacak olan mitinge kadar sürecek.
Maden-iş Genel Başkanı Nurettin Akçul ve genel merkez yönetimi Türk-İş 3. Bölge Temsilcisi ve TES-iş İzmir şubeleri destek için Yatağan'daydı. Açlık grevi, "ölmek var dönmek yok" ve "Ankara yolumuz ölüm olsa sonumuz" sloganlarıyla başladı.


'Vatan mücadelesi'

Açıklama yapan Maden-iş Genel Başkanı Nurettin Akçul, "Sizler 'Her yer Yatağan her yer direniş sloganını tüm emekçilerin belleklerine yer ettiniz. Bugün kolayca satılmak istenen bu işletmeler kolay yapılmadı, az cefa çekilmedi. Bugün birileri buraları alıp sizin emekleriniz bölge halkının cefası üzerinden sefasını sürmek istiyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bunu herkes duymak. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Türkiye'yi parsel parsel satmayı kendine görev edinmiş. Buradan çıkan mesajı iyi anlamalı. Bu işletmeler zarar etmiyor. Bu işAçlık grevi için kurulan Sadırda yer atan Türk bayrakları dikkat çekti. letmelerin kâr ettiğini görmezden gelenlerin gözüne dizine dursun. İnancınız, kararlılığınız ve mücadelenizle haklı sesinizi karar alma noktasındakilere, hükümete duyurmaya çalışıyorsunuz. Bu mücadele sadece iş ekmek mücadelesi değil vatan mücadelesidir" diye konuştu.


'Yatağan özelleştirmenin son bulduğu yer olacak'

Maden-iş Yatağan Şube Başkanı Süleyman Girgin de, "Bu mücadele çığ gibi büyüyecek, Yatağan özelleştirmenin son bulduğu yer olacak" sözlerini kaydetti. TES-iş Yatağan Şube başkanı Fatih Erçelik de 29 Aralık'ta yapılacak büyük miting için herkesi birlik olmaya çağırdı. Erçelik, "özelleştirmeye karşı Emek ve Bağımsızlık Mitingi' için buradan tüm sendikalara sesleniyorum. Gelin birleşe birleşe kazanalım" diyerek çağrıda bulundu. Açlık grevinin ilk ekibi de TES-iş Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Maden-iş Şube Başkanı Süleyman Girgin'in de aralarında bulunduğu 10 kişilik grupla başladı. Açlık grevindeki işçiler, "Biz ölmek var dönmek yok' diyerek yola çıktık. O özelleştirme gerçekleşmeyecek" dedi.

10.12.2013

 

 

GÜNDEM