ffa41
Basından-Zaman-4,7 milyon genç, iş sahibi olmaktan umudunu kesti

Boşta gezer genç oranında Türkiye OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer alıyor. Türkiye'de 15-29 yaş grubu gençlerin yaklaşık 3'te 1'i ne okuyor ne de çalışıyor. Bu gençlerden 4,7 milyonu iş de aramıyor. TİSK'e göre boşta gezer genç oranının düşürülmesinde kadın istihdamının artırılması önemli rol oynuyor.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'nun (TİSK) OECD ve TÜİK verileriyle yaptığı analize göre 6 milyon genç boşta geziyor. Bu gençlerin 4,7 milyonu ise iş bulmaktan umudunu kestiği için bir arayışa da girmiyor. Rapora göre sorunun temel nedeni, genç kadınların yüzde 45'inin hem eğitim hem de istihdam dışı kalması. TİSK'in analizine göre, eğitim ve çalışma hayatından uzak 3,5 milyon genç kadının durumunun yeni hükümetin işveren kesimiyle birlikte ele alması gereken konuların başında geliyor.

Türkiye'de 15-29 yaş grubu gençlerin yaklaşık 3'te 1'i eğitimde veya çalışma hayatında değil. Sorunun temel nedeni genç kadınların yüzde 45'inin hem eğitim hem de istihdam dışı kalması. Türkiye'de genç kadınların yüzde 45,2'si hem eğitim hem de istihdam dışı kalıyor. Genç erkeklerde hem eğitim hem de istihdam dışı oranı yüzde 17,6. Söz konusu oran, genç erkekler açısından yüzde 13,3 olan OECD ortalamasına yakın; buna karşılık genç kadınlarda yüzde 17,7 olan OECD ortalamasının neredeyse üç katı. Eğitimde olmayan ve çalışmayan genç kadınlara ait bu oranla Türkiye açık ara OECD birincisi oldu.

Boşta gezer genç oranında OECD birincisi olan Türkiye'de bir okula devam etmeyen veya bir işte çalışmayan gençlerin yüzde 80'i iş aramıyor. Eğitimden ve istihdamdan uzak genç kitlesinin kalan yüzde 20'si ise OECD tarafından tamamen pasif kabul edilmiyor, bu kesim iş arıyor ancak bulamıyor.

TİSK'in 2013 yılı verilerini baz alarak yaptığı analize göre, Türkiye'de öğrenim görmeyen ve çalışmayan 5 milyon 936 bin gençten, 4 milyon 221 binini genç kadınlar, 1 milyon 715 binini genç erkekler oluşturuyor. Bu gençlerden 1 milyon 197 bini iş ararken, 4 milyon 739 bin genç iş de aramıyor. Boşta gezer gençlik sorunu ise son yıllarda genç kadınlarda yoğunlaşıyor. Pasif oranının yüzde 80 olduğu varsayımıyla, en az 3 milyon 500 bin genç kadın eğitimden ve çalışma hayatından uzak, ekonomik ve sosyal dışlanmaya maruz kalıyor.

9.7.2015

 

GÜNDEM