ffa41
Basından-Yalın Doğan-Hürriyet Gazetesi-İşçi aleyhinde ama işçi başkanı

GENEL kurulu var işçinin, kendini yönetecek kişileri seçeceği genel kurulu.

O gün çalışıyor ya da normal izinli. Emir yüksek yerden:

“Gidip katılırsan, iş akdine son verilir”.


İnsanların ekmeği ile oynama tehditleri ile Hava-İş genel kurulu öncesinde senaryo hazır. 24 yıldır Hava-İş Genel Başkanlığı’nı yürüten Atilay Ayçin’i indirip, Hava-İş’i ele geçirme senaryosu.
Tehditler karşısında genel kurula 320 delegeden ancak 211’i katılabiliyor.


İLK ANDA BELLİ

Genel kurulu açış konuşmasında başkan Ayçin, “Ceberut hükümet” dediği anda, salon aniden boşalıyor, genel kurulun rengi belli oluyor.
Atilay Ayçin Türkiye’de sendikal mücadeleyi yıllardır sürdüren bir sendikacı. Fiili grev hakkı için mücadele eden, her türlü engeli aşmaya çalışan, çalışanın yanında olan biri.


İŞVEREN TANIĞI

Rakip ki, yeni genel başkan seçilen Ali Kemal Tatlıbal önemli bir özelliğe sahip.
Geçen yıl THY grevinde 305 kişi işten çıkarılıyor. İşten çıkarılan çalışanlar mahkemeye başvuruyor. Onların işe iade davasında Tatlıbal “THY’nin tanığı” olarak ifade veriyor. 6 Kasım 2012’de Bakırköy 13. İş Mahkemesi’nde verdiği ifade tutanakta aynen şöyle yer alıyor:
“THY’de Personel Başkanlığı’nda Takip Şefi olarak üç yıldan beri çalıştığı, davacıyı tanımadığı, kararsız kalmış uçucu ekibe uçmaları telkininde bulunmak üzere görevlendirildiği, kararsız kalmış personele greve katılmaları durumunda işsiz kalacaklarını bildirdiği...”
İşçi aleyhine ifade veren Tatlıbal, işçiler tarafından işçi sendikasının başkanı seçiliyor.

Kullanılan 211 oyun 133’ünü alıyor, Ayçin 73 oyda kalıyor.


DAYATMAK
Kendi sermaye sınıfını, kendi bürokrasisini, kendi sivil toplum örgütlerini oluşturan AKP, kendi işçi sınıfını da yaratıyor, her yeri ele geçirme işlevi.

Kendi çalışma arkadaşlarını mahkemede yalnız bırakan bir kişiyi, işçi nasıl başkan seçiyor? Birileri ellerini ovuşturuyor olabilir, ancak toplumda olağanüstü birikim yaratıyor.


Yargı kararlarını görmezden gelmek, işsiz bırakma ile tehdit etmek, işçi zor durumda. İktidar ideolojisini hayatın her alanında dayatmayı sürdürüyor. Bu, hiç iyi değil.

10.12.2013

 

 

GÜNDEM