ffa41
Basından-Hürriyet- TAŞERONDA UMUTLAR 2017´YE KALDI

Hükümetin seçimlerde vaat ettiği taşeron çalışanların kadroya alınmasıyla ilgili çalışma, uzun müzakerelerden sonra bir kez daha değerlendirilmek üzere ertelendi. Gündeme üç seçenek geldi, hükümetin genel tercihinin taşeron düzenlemesini 2017’de yapılması planlanan Kamu Personel Rejimi çalışmasıyla birlikte hayata geçirmek olduğu ifade ediliyor.

TAŞERON BEKLENTİSİ

Edinilen bilgiye göre, Bakanlar Kurulu, 720 bin işçiyi ilgilendiren ve her ay yapılan açıklamalarla beklenti yaratan, ancak henüz adım atılmayan taşeronlara kadro verilmesi çalışmasını değerlendirdi. Toplantının büyük bölümünü kapsayan bu konuda tüm bakanlar, görüşlerini açıkladılar. Seçenekler değerlendirilirken, bakanların büyük bölümünün bunun yaratacağı sorunlar ve sıkıntılarla ilgili görüş dile getirdiği öğrenildi. Müzakerenin sonunda, konunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında bir kez daha değerlendirilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda üç seçenek ele alındı. Kamuda, asıl iş olarak tanımlanan işleri yapanların kadroya alınması ile taşeron olarak çalışanlara, özel statülü bir sözleşme yapılması iki seçenek olarak paylaşıldı. Bu çalışmalara göre asıl işlerdekilerin kadroya alınması durumunda, yardımcı işlerde taşeronluk sistemi sürecek. İkinci seçenekteki gibi eğer özel sözleşme yapılırsa, bu kez de kamu ve belediye çalışanları arasında ayrıma gidilecek. Böylece kamunun yükü belli oranda azaltılmış ve verilen söz kısmen de olsa hayata geçirilmiş olacak.

Ancak toplantıda gündeme gelen üçüncü seçenek ise daha çok destek gördü. Taşeron konusunun, Hükümetin 2017’de hayata geçirmeyi planladığı Kamu Personel Rejimine ilişkin kapsamlı çalışmasının bir ayağı olması görüşü ilgi çekti.

2017’DE ÇÖZERSEK 41 KERE MAŞALLAH

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar olduğunu söyledi. Bakan Müezzinoğlu, “1 Ocak itibarıyla kıdem tazminatına geçilecek diye bir düzenleme yok. Kıdem tazminatı fonunun kurulmasıyla ilgili çalışmalar var. Bakan olduğum dönemden baktığımda, 1975’te yasal düzenleme yapılırken, kıdem tazminatı fonu kurulmasını da yasa önermiş. 41 yıllık bir konu. 2017’de çözebilirsek, 41 kere maşallah demeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.

 

17.11.2015

 

GÜNDEM