ffa41
Basından-Evrensel Gazetesi -Özelleştirmeye Karşı Ankara Yürüyüşü Başladı

MUĞLA'daki termik santral ve kömür sahalarının özelleştirme kapsamına alınmasına karşı mücadelelerini sürdüren enerji ve maden işçilerinin Ankara'ya yürüyüşü Milas İlçesi'nden başladı. Yatağan'da diğer işçilerinde katılımıyla devam edecek yürüyüş 10 Ekim'de TBMM önündeki basın açıklamasıyla sona erecek.


'DUVARA TOSLAYACAKLAR'

Yola çıkmadan önce grup adına bir açıklama yapan Tes-İş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Fatih Erçelik, siyasi iktidarın halkın 90 yıllık birikimlerini mirasyedi bir evlat gibi hoyratça satıp savdığını belirterek, "Şimdi de gözlerini Yatağan'daki, Milas'taki santrallerimize ve madenlerimize diktiler. Tüm halkımızla birlikte kol kola tek yürek, tek yumruk gibiyiz.

Daha önce olduğu gibi bu defa da duvara toslayacaklar. Çünkü yanımızda her gün çığ gibi büyüyen bir kamuoyu desteği var" dedi. AK Parti iktidarının direnenlere karşı şiddet dahil her yola başvurduğuna da dikkat çeken Erçelik, "Direnme hakkını yok etmek istiyorlar.

Haklılığımızdan ve meşruluğumuzdan aldığımız güçle direniyoruz. Direnmekten başka yol yok. Hedefimiz açık ve nettir. Ne pahasına olursa olsun kazanmak. Kazanmak için mücadele neyi gerektiriyorsa o yapılacak. Özelleştirme iptal edilinceye kadar direneceğiz.'Başka yolu yoktur. Buradan çağrıda Bulunuyoruz. Tüm emekçileri, emeğiyle geçinen bütün kesimleri, özelleştirmeye karşı olan tüm halkımızı bizlere destek verıîleye çağırıyoruz" diye konuştu.


3 KİLOMETRE YÜRÜDÜLER

Konuşmaların ahiından yaklaşık 3 kijometre me safedeki Milas - Muğla - Bodrum Kavaşağı'na kadar yürüyen Milaslı işçiler, daha sonra araçlara binerek diğer işçilerle buluşmak üzere Yatağan İlçesi'ne hareket etti. Milas'tan başlayan ve Yatağan'dan da katılımlarla devam edecek Ankara yürüyüşüne temsilen 200 işçi katılacak. Aydın-İzmir-Uşak-Afyonkarahisar güzergahını izleyecek işçiler otobüslerle yol alıp, kent girişlerinden itibaren yürüyecek. İşçiler 10 Ekim'de Ankara'ya ulaşıp, TBMM önünde basın açıklaması yapacak.

 8.10.2013

 

 

GÜNDEM