ffa41
Basından-Evrensel Gazetesi- Belediye-İş: Avcılar Belediyesi kamuoyunu yanıltıyor

Belediye-İş, yazılı açıklama yaparak, işçilerin direnişi konusunda Avcılar Belediyesinin kamuoyunu yanılttığını söyledi.

Avcılar Belediyesinde çalışırken, sendikalaştıkları için işten atılan temizlik işçilerinin direnişlerinin devam ettiğini belirten Belediye-İş, “Handan Toprak Benli ve ekibi kamuoyunu gerçek dışı bilgilerle yönlendirmeye çalışıyor. Talebimiz sendikaya üye olduğu için işten atılan arkadaşlarımızın, yine belediye bünyesinde işe başlatılmasıdır. Bu sorunun çözümü de Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli’nin elindedir” dedi.

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası tarafından yapılan yazılı açıklamada, direnişin başladığı günden bu yana yaşananlarla ilgili bilgi verildi. Belediye yönetiminin her türlü çabasına rağmen işçilerin direnişlerinin devam ettiği belirtilen açıklamada, “Gece yarıları direnişçi işçilerin pankartları indirildi, belediyenin karşısında çadır kurulan direniş alanı ATM alanı yapıldı, ancak yine de işçilerin sendikalaşma mücadelesi kırılamadı” denildi.

Bu kez Handan Toprak Benli ve ekibinin kamuoyunu gerçek dışı bilgilerle yönlendirmeye çalıştığına yer verilen açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ardından Avcılar Belediyesine ait sosyal medya hesaplarından ‘İşçilerle anlaştık, onlara iş bulduk’ diye asılsız tek taraflı açıklamalar yapıldı. Avcılar'ın dört bir tarafına pankartlar asıldı, bildiriler dağıtıldı. Amaç, sorunu çözmek değildi. Amaç kamuoyuna ‘Biz sorunu çözmek istiyoruz, ancak işçiler sendika kabul etmiyor’ mesajı vermek, kamuoyundan ve partisi içinden gelen tepkileri engellemekti.”

Belediye-İş yöneticilerinin, tüm bu gerçekleri bilmesine ve daha önce belediye yönetimi tarafından verilen ancak tutulmayan sözlere rağmen sorunu çözmek için görüşmeleri sürdürdüğü belirtilen açıklamada, “Görüşmelerde Belediye Başkanının ‘Size iş buldum dediği, belediye ile hiçbir bağlantısı olmayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çöp dönüşüm işini ihaleye verdiği şirkette düşük ücretle, sendikasız güvencesiz bir işti. Yapılan öneri kabul edilemezdi” denildi.

İşçiler ve sendika bu teklifi reddedince Benli’nin ‘Ben sorunu çözmek istiyorum, onlar istemiyor, bunların amacı başka’ dediği hatırlatılan açıklama şu şekilde devam etti: “Bu anlayışı hangi mantık kabul eder? Güneş balçıkla sıvanmaz. Hiç kimse demokrasinin en temel ilkesi olan örgütlenme hakkını yok sayamaz. Avcılar Belediye işçilerinin sendikalaşma mücadelesini görmezden gelemez. 153 günün ardından bu mücadele, ana muhalefet partisinin tüm söylemleri için bir gerçeklik ve samimiyet testidir. Mücadelemizin başından beri bir tek talebimiz var. O da sendikaya üye olduğu için işten atılan arkadaşlarımızın, yine belediye bünyesinde işe başlatılmasıdır. Bu sorunun çözümü de Avcılar Belediye Başkanı Sayın Handan Toprak Benli’nin elindedir.” (İstanbul/EVRENSEL)

22.9.2016

 

GÜNDEM