ffa41
Basından-Evrensel- SAVAŞ GİBİ- 1 AYDA 147 İŞÇİ ÖLDÜ

Türkiye’de gündemi Suriye ile ilgili savaş tartışmaları meşgul ederken işyerlerinde alınmayan önlemler ve iş cinayetleri sonucu savaşlarda görülecek sayıda işçi hayatını kaybetmeye devam ediyor. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi açıkladığı verilerde sadece ağustos ayında en az 147 işçinin hayatını kaybettiğini belirtti.


BİR AYDA 50 TARIM İŞÇİSİ

Her yıl yaz aylarının başlangıcı ile birlikte hareketlenen tarım sektörü ve mevsimlik tarım işçiliği ağustos ayında en çok ölümlerin yaşandığı sektör olarak kayıtlara geçti. Ağustos ayında mevsimlik tarım işçilerini taşıyan araçların yaşadığı kazalar da dahil 34’ü mevsimlik tarım işçisi ve 16’sı çiftçi olmak üzere 50 tarım emekçisi hayatını kaybetti.


İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ÖLÜMLER 2. SIRADA

Uzun süredir Türkiye ekonomisinin lokomotifi olduğu ya da olacağı iddia edilen İnşaat sektöründe yaşanan iş cinayetleri ise ağustos ayında toplam 26 işçinin canına mal oldu. İnşaat sektörü, hayatını kaybeden işçilerin sektörlere göre dağılımında ikinci sırada yer alıyor. Uzun çalışma saatleri ile bilinen taşımacılık sektöründe ise ağustos ayında hayatını kaybeden işçi sayısı 14.


21 ÇOCUK, 15 KADIN İŞÇİ

DİSK Araştırma Merkezinin verilerine göre 2012 yılı itibari ile Türkiye’de çalışan çocuk işçi sayısı 893 bin. Aynı zamanda Türkiye’de toplamda çalışan çocukların, tüm çocuklara oranı ise 1999’dan bu yana yüzde 41’den yüzde 56’ya çıkmış durumda. Bu oranlar ile birlikte iş kazalarında yaşamını kaybeden çocuk işçilerin de sayısı artıyor. İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İİSİG) ağustos ayında tarım, ticaret, gıda, maden, iletişim, metal ve inşaat sektörlerinde toplam 21 çocuk işçinin hayatını kaybettiğini belirtiyor. Yine İİSİG verilerine göre ağustos ayında 15 kadın işçi de hayatını kaybetti. İİSİG verdiği verilerde aynı zamanda Manisa’da 10, Muğla’da 9, Adana’da 8, Bursa’da 7, Şanlıurfa’da 6 işçinin hayatını kaybettiğini ifade etti.


ÇALIŞIRKEN ÖLMEK İSTEMİYORUZ

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, Çapa Tıp Fakültesinde sağlık emekçileri ile birlikte bir forum düzenleyerek yaptığı basın açıklamasında “Çalışırken ölmek, hastalanmak istemiyoruz” talebini bir kez daha dile getirdi. Basın açıklamasını okuyan Doktor Coşkun Canıvar, taşeronlaştırma derinleşirken sağlık emekçilerinin güvencesiz çalışma koşullarının artık dayanılmaz bir noktaya geldiğini ifade etti.


TAŞERON SAĞLIK İŞÇİSİNE LAĞIM TEMİZLİĞİ

Canıvar basın açıklamasında özellikle, taşeron Sağlık Emekçisi Zafer Açıkgözoğlu’nun durumuna dikkat çekti. Açıkgözoğlu, şiddetli yağmurun olduğu 14 Haziran günü, Acil Travmatoloji binasının alt katını basan suları temizlemek ve tıkanan kanalı açmak için 6 işçi ile birlikte görevlendirildi. Hiçbir güvenlik olmadan ve İSKİ’nin yapması gereken bir işi yapan Açıkgözoğlu ve diğer altı işçi, temizlik işlemi bittikten sonra aynı gün mide bulantısı, kusma ve ishal şikayeti ile acile başvurdu. Açıkgözoğlu’nun durumu giderek ağırlaşırken bir hafta sonunda akut hepatit teşhisi ile karaciğer nakli gerçekleşti. Açıkgözoğlu’nun tedavisi hâlâ devam ediyor.


FORUMDA İŞÇİLER YAŞADIĞI KAZALARI ANLATTI

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili gerçekleştirilen forumda ise Sendika Eğitim Uzmanı Erkan Arslan 6331 sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Yasası hakkında bilgi verdikten sonra sağlık işçileri işyerlerinde yaşadıkları kazaları anlattılar.(İstanbul/EVRENSEL)

 

YAZ AYLARI BOYUNCA  371 İŞÇİ ÖLDÜ

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi aylık olarak açıkladığı iş cinayetlerine dair veriler ise yaşanan yoğun ölümlerin sadece ağustos ayı ile sınırlı olmadığını gösteriyor. 2013 yılı yaz ayında haziran 104, temmuz 120 ve ağustos 147 olmak üzere toplam 371 işçi iş cinayetleri sonucu hayatını kaybetti. 


2012’DE 774 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 2012 yılında 74 bin 871 iş kazası meydana geldiğini ve 744 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. MHP Mersin Milletvekili Ali Öz’ün soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, amacı iş kazalarını önlemeye yönelik olan birçok ulusal ve uluslararası düzeyde proje ve iş birlikleri, eğitim ve bilinçlendirme faaliyetleri ile işletmeler düzeyinde uygulama çalışmaları yapıldığını söyledi. Çalışma Bakanı, 2012 yılında meydana gelen iş kazası sayısının 74 bin 871 olduğunu açıkladı. Çalışma Bakanı, 2012 yılında iş kazalarından dolayı hayatını kaybeden kişi sayısının 744, iş göremez duruma gelen vatandaş sayısını ise 2 bin 36 olduğunu belirtti.

 

 4.9.2013

 

 

GÜNDEM