ffa41
Basından-Dünya Gazetesi-MECLİS ÖNCE YARGI VERGİ VE KIDEMİ ELE ALACAK

Mayıs ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan yargı reformu kapsamında hazırlanan 1. Yargı Paketi 1 Ekim'de çalışmalarına başlayacak olan Meclis'in öncelikli gündemini oluşturacak. Yıllardır dile getirilen ancak bugüne kadar adım atılamayan köklü bir vergi reformu için de bu dönem adım atılması bekleniyor. Yargı reformu dışında af, 3600 ek gösterge, emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), kıdem tazminatı ve nafaka gibi tartışmalı ve milyonlarca kişiyi ilgilendiren yasal düzenlemeler için gözler Meclis'te olacak. 

AK Parti'nin Meclis'ten uzlaşmayla geçirmeyi planladığı, muhalefet partilerinin görüşüne sunduğu yargı reformu kapsamındaki birinci yargı paketinin, bu hafta içinde TBMM Başkanlığı'na sunulup ekim ayı içinde yasalaştırılması planlanıyor. Geçtiğimiz hafta Meclis Başkanlığına sunulan Gümrük Kanunu’nda değişiklik öngören yasa teklifi de öncelikle ele alınacak. 

Vergi reformu bekleniyor 

 Geçtiğimiz nisan ayında "Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019"u kapsamında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından bu yıl sonuna kadar hayata geçirileceği açıklanan vergi reformunun da Meclise gelmesi bekleniyor. İstisna ve muafiyetlerin azaltıldığı, kurumlar vergisinin kademeli olarak düşürüleceği, gelire göre artan oranlarda vergilendirmeyi etkin hale getiren, dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacak ve kayıt dışını önleyecek bir reform hedefleniyor. 

Emeklilik sisteminde reform 

YEP kapsamında açıklanan ve bu yıl içinde hayata geçirileceği açıklanan diğer bir reform alanını emeklilik sisteminin reforme edilerek, BES ile entegre Kıdem Tazminatı Fonu oluşturuyor. Ancak Kıdem tazminatı fonu konusunda bugüne kadar taraflar arasında uzlaşma sağlanan bir taslak çalışma oluşturulamadı. Beklenen diğer bir düzenlemeyi ise Ticaret Bakanlığının konunun taraftarıyla üzerinde çalıştığı ancak Meclise gelmeyen özellikle gıda enflasyonunu açısından önem taşıyan Hal Yasası oluşturuyor. 

İnfaz sistemi için çalışmalar 

Kamuoyunda af olarak adlandırılan infaz sistemine ilişkin değişikliği 1. Yargı Paketine koymayan ve ayrı bir düzenleme ile yasalaştırmayı planlayan AK Parti, bununla ilgili çalışmayı zaman kaybetmeden başlattı. Muhalefetin desteği ile kanunlaştırılması planlanan yeni düzenleme ile terör, kadına ve çocuğa yönelik cinsel saldırı ve istismar kapsam dışında kalacak şekilde yeni bir düzenleme yapılacak.

30.09.2019

 

GÜNDEM