ffa41
Basından-Diken.com.tr-Yaşam odasıyla işçiyi kurtarmak mümkün değil diyen Çelik yol gösterdi: Kaç kurtul

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Soma’da 301 madencinin hayatını kaybettiği facianın ardından gündeme gelen yaşam odalarıyla işçilerin hayatını kurtarmanın mümkün olmadığını savundu. Çelik, “Kömür madeninde kaçıp kurtulabiliyorsanız doğrusu bu” dedi.

Yaşam odası teklifi AKP’lilerin oylarıyla reddedilmişti

Avrupa Birliği mevzuatı ve 19 yıldır Türkiye tarafından imzalanmayan ILO’nun (Dünya Çalışma Örgütü) 176 sayılı sözleşmesi yaşam odalarını zorunlu hale getirirken, CHP’lilerin maden ocaklarında yaşam odalarının zorunlu olmasına ilişkin Soma faciasından yaklaşık iki ay sonra verdiği önerge AKP oylarıyla reddedilmişti.

İsveç’te maden yanmıyor

Öneriye ilişkin görüşmelerde madenlerde yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesi gerektiğine katılmadığını söyleyen Bakan Çelik, bu tutumunu bugün katıldığı CNN Türk canlı yayınında da sürdürdü.

Çelik, İsveç’in en eski madeninde dün sabah çıkan yangında 166 işçinin ocak içinde bulunan yaşam odalarına sığınarak kurtulmasını şöyle değerlendirdi: “İsveç’te maden yanmıyor. Mevzi bir yangın çıkıyor. Bununla ilgili yaşam odasına gidiliyor. Belli bir saat sonra yangın söndürülüyor. Farklı bir şey. Kömür madeni farklı bir şey.” 

Kaçıp kurtulabiliyorsan…

“Kömür madeninde kaçıp kurtulabiliyorsanız doğrusu bu. Orada bir sığınma odası bilmem işçiyi kurtarmak mümkün değil” diyen Çelik, maden ocaklarına ilişkin yeni düzenlemede yaşam odası değil oksijen dolum istasyonları olacağını ve işçinin ‘bir an önce’ tüpünü doldurup madenden çıkması gerektiğini belirtti.

Çelik ayrıca, acil durumlarda havalandırma sisteminin tersine çevrilmesi zorunluluğu getirdiklerini kaydetti.

5.3.2015

 

 

GÜNDEM