ffa41
Basından-Cumhuriyet- Şube Başkanları: 1 Mayıs´ ta Taksim´e

Türk-İş'e bağlı aralarında TGS, Belediye İş, Harb-İş, Toleyis, Hava İş, Petrol-İş ve Kristal-İş'in de olduğu 1. Bölge şube başkanları, '1 Mayıs Taksim'de yapılsın' dedi.

Türk-İş 1. Bölge Temsilciliği'nde biraraya gelen çeşitli sendikaların şube başkanları, 1 Mayıs'ın İstanbul'da ve Taksim'de yapılması yönünde genel merkeze çağrı yapılması kararı aldı. Taksim'in işçi sınıfı için bir sembol olduğunun altını çizen başkanlar, "İstanbul işçilerin kalesidir. Taksim ise 1 Mayıs'ın simgesi. Demokrasi diyenlerin önünde işte fırsat. Yasak kaldırılsın ve Taksim'de kutlansın" dedi. Kıdem tazminatları ve taşeron sisteminin de görüşüldüğü toplantıda, emekçilerin haklarından geriye gidilmesi yönünde atılacak hiç bir adımın kabul edilmeyeceği vurgulandı. 

30'dan fazla başkan Türk-İş'e bağlı aralarında TGS, Türkiye Belediye-İş Sendikası, Türk Harb-İş Sendikası, TOLEYİS, Hava-İş Sendikası, Kristal-İş Sendikası ve Petroli İş Sendikası'nın da aralarında bulunduğu 30'dan fazla sendikanın şube başkanları Türk-İş 1.Bölge Temsilciliği'nde 1 Mayıs ve 2017 değerlendirmesi gündemiyle toplandı. 

Toplantının açılış konuşmasını yapan Türk-İş 1. Bölge temsilcisi Adnan Uyar konuşmasına geçtiğimiz hafta yaşamını yitiren Türk Metal Sendikası'na üye kadın işçileri anarak başladı.

GERİ ADIM ATILAMAZ

Adnan Uyar'ın konuşmasının ardından şube başkanları tek tek söz alarak 1 Mayıs programı ve 2017 yılı beklentilerini açıkladı. 1 Mayıs'ın bu yıl İstanbul'da kutlanması konusunda fikir birliğine varan şube başkanları Taksim konusunda ısrar edilmesi yönünde de genel merkeze çağnda bulunulmasını kararlaştırdı. Taksim'in işçi sınıfı için tarihi bir önemi olduğunu söyleyen başkanlar," 1977 1 Mayıs'ında onlarca işçi kardeşimiz burada katledildi. Yine aynı yıl işçi sınıfı büyük kazanımlara sahip olmuştu. İşçilerin yoğun olduğu ve örgütlü mücadelenin öncülüğünü yapmakta olan İstanbul'da 1 Mayıs kutlanmalı ve Taksim'de ısrarcı olunmalı" dediler. Hükümetin "Kamu Personeli Rejimi Reformu" adı altında tüm çalışanları aynı statüye getirmeyi amaçlayan çalışmasına da değinen şube başkanları," İşçilerin kıdem tazminatından, taşeron işçilerin kadroya alınmamasına kadar bir dizi sorunlar bizleri beklemektedir. İşçilerin kazanımından geriye atılacak hiç bir adımı kabul etmeyeceğiz" fikrinde birleştiler.

16.3.2017

vakıfbank borç sorgulama işbank borç sorgulama vodafone fatura ödeme turkcell tl yükleme turkcell fatura ödeme trafik sigortası ödeme

 

GÜNDEM