ffa41
Basından-Cumhuriyet- Kıdeme BES Modeli

Hükümet kıdem tazminatı değişikliğinde Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) modeli üzerinde çalışıyor. İşçinin bireysel hesabında birikecek paranın bir bölümün, fon yani devlet, bir bölümünü de işçinin kendisi işletecek. Hükümet 2016 eylem planında 3 ay içerisinde yapılacaklar arasına kıdem tazminatı değişikliğini de aldı. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı çeşitli modeller üzerinde çalışıyor. Konu önümüzdeki günlerde işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin yer aldığı Üçlü Danışma Kurulu'na da getirilecek. Üzerinde çalışılan model BES ile benzeşiyor.

Bireysel hesap

Modele göre işveren her işçi için bireysel hesap açacak, işçinin aylık primlerini bu hesaba yatıracak. Mevcut sistemde işçi bir yıllık çalışması karşılığında 1 aylık ücreti tutarında kıdem tazminatına hak kazanıyor. Ancak yeni modelde işçinin bireysel hesabına yatırılacak paranın 30 gün üzerinden mi yoksa 15 gün üzerinden mi hesaplanacağına henüz karar verilmedi.

Bu konuda Avrupa ülkelerindeki örnekler de inceleniyor. Bazı Avrupa ülkelerinde sürenin daha kısa olmasından yola çıkılarak 30 günün 15 güne düşürülmesi de tartışılıyor. Bu durumda işçinin alacağı kıdem tazminatı yarı yarıya azalacak. Ancak bu konuda son karar işçi konfederasyonları ile görüşmenin 4 adımdan alınacak. Yeni modelde işçi adına açılan hesap "bireysel kıdem tazminatı hesabı" olarak ifade ediliyor.

17.12.2015

 

GÜNDEM