ffa41
Basından-Cumhuriyet- EMEKÇİYE YİNE GAZ

Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin satılmasına karşı çıkan işçiler kendilerini Özelleştirme idaresi Başkanlığı'nın kapısına zincirledi. Polis işçilere biber gazı ile müdahale etti. 9 işçi gözaltına alındı. 5 gündür Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın karşısında, Kurtuluş Parkı'nda eylemlerini sürdüren işçiler dün yağmur başlayınca ağaçlara naylon tente gerdi.

 

Sabah saatlerinde sivil polisler işçilerden naylon tenteyi kaldırmasını istedi, işçiler yağmurdan korunmak için gerdiklerini belirterek tenteyi kaldırmadı. Kurtuluş Parkı'nda bekleyişlerini sürdüren işçiler, öğle saatlerinde bir anda yolun karşısına geçerek kendilerini Özelleştirme İdaresi'nin kapısına zincirledi, işçilerin "sürpriz" eylemiyle karşılaşan çevik kuvvet bir süre sonra Özelleştirme İdaresi'nin bahçesine gelerek önlem aldı.

 

Ellerindeki ekmekleri havaya kaldıran işçiler, "Her yer Yatağan, her yer direniş! İş, ekmek yoksa barış da yok" sloganları attı.

Türkiye Maden-iş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Süleyman Girgin, iktidarın özelleştirmeden vazgeçmediğini, kendilerinin de mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini söyledi. Girgin, ihale için teklif veren firmalara da sert tepki gösterdi. 17 Aralık'tan sonra adı çeşitli iddialara karışmış ne kadar firma varsa hepsinin teklif verdiğini belirten Girgin, "AKP'nin ne kadar besili kedisi varsa hepsi içinde. Yolsuzluk, rüşvetle suçlananlar santrallerimizi alamazlar.

Polis, yaptıklarının 'işgal' olduğu gerekçesiyle zincirleri keserek 9 işçiyi gözaltına aldı. İşçilere destek veren gençler de 'marjinal' gruplar oldukları gerekçesiyle dağıtıldı.

Bizim cesedimizi çiğnemeden bu santrallere giremezler" dedi. Bu sırada takviye polis ekipleriyle sendikaların yöneticiler de Özelleştirme İdaresi'nin önüne geldi. Polis işçilerden eylemlerini sonlandırmalarını istedi, işçiler Türk-iş'ten bir yetkili gelene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirttiler.

AKP bizi oyalıyor'

Türkiye Maden-iş Sendikası Yatağan Şubesi Başkanı Girgin, Türk-iş Başkanı Ergün Atalay'ın devreye girmesini isterken "Hükümet bizi oyalıyor" dedi. Polis yaptıklarının "işgal" olduğunu belirterek işçilerden eylemlerine son vermesini istedi. Ardından da işçilere biber gazı ile müdahale etti. Arbede yaşandı. Kapıya zincirli 9 işçi, zincirleri kesilerek gözaltına alındı.

 

Gözaltına alınan işçiler Emniyet'e götürülürken polis Kurtuluş Parkı'ndaki işçileri de çembere aldı. Polis işçilere destek veren gençlerin de "marjinal" gruplar oldukları gerekçesiyle uzaklaşmasını istedi, işçilerin müzik yayını da polis tarafından durduruldu.

Mustafa çakır-Cumhuriyet

 

 

GÜNDEM