ffa41
Basından-Cumhuriyet-İSİMLER DEĞİL TÜRK İŞ DEĞİŞSİN

Hafta başı, uzun bir süredir devam eden huzursuzlukların sonucu olarak istifasını veren Türk-lş Başkanı Mustafa Kumlu'nun ardından, yönetim hemen toplanarak yeni görev dağılımı yapsa da Türk-lş için de taşlar bir türlü yerine oturmuyor.

 Kumlu'nun istifasıyla başlayan sürecin, ülkenin en büyük işçi konfederasyonunda ciddi bir değişimin başlangıcı olması temenni ediledursun, Türk-lş'te işlerin pek de kolay rayına oturmayacağı kolaylıkla görülebiliyor.


Görevini yapmıyor

Kurum içinde yer alan 10 sendikanın oluştuduğu Sendikal Güç Birliği Platformu üyeleri bugün akşam saatlerinde toplanarak durumu değerlendirecek ve aslolarak kurumda isimlerden ziyade mücadele biçiminin değişmesi için olağanüstü kongre isteyecek. Ancak bunun yapılabilmesi için daha önce Tek Gıda iş Başkanı Mustafa Türkel ve TOLEYlS Başkanı Cemail Bakındı'nın açtığı kongrenin iptali davasını geri çekmeleri gerekiyor. Konuya ilişkin görüşlerini aktaran Sendikal Güç Birliği Platformu Sözcüsü ve Petrol iş Başkanı Mustafa Öztaşkın, Türk-İş'in yıllardır görevini yerine getirmediğini belirterek ;"Yıllardır emek hareketinin bir kazanımı yok. Hatta kazanılmış haklar bile geri gitti. Özellikle son dönemlerde hükümetin emek karşıtı uygulamalarına hiçbir mücadele ve tavır yok. Biz yalnız kişilerin değiştiği bir Türk-İş istemiyoruz. Daha çok sorgulayan, yeni bir sendikal anlayış ve yeni bir mücadele tarzı ile yenilenmesini istiyoruz" dedi.


Bugün saat 16.00'da İstanbul'da bir araya geleceklerini de söyleyen Öztaşkın, nasıl bir yol izleneceğine güç birliği platformu olarak birlikte karar vereceklerini dile getirdi. Normal koşullarda delege sayısının beşte birinin imzası ile olağanüstü kongreye gidilebileceği bilgisini veren Öztaşkın, ancak genel kurula mutabakatla gitmek istediklerini vurguladı.

5.9.2013

 

 

GÜNDEM