ffa41
Basından-Birgün Gazetesi- Somalı Madencilere Tazminat Darbesi

Soma Katliamı'nın ardından Soma A.Ş. tarafından cep telefonu mesajıyla işten çıkarılan binlerce maden işçisi aylardır kıdem tazminatlarının ödenmesini beklerken, sarı sendikanın şirketle imzaladığı protokol gereği, tazminatların 24 ay taksitle sendika tarafından ödeneceği ortaya çıktı.

Seçim vaadi yalanmış

Manisa Soma'da 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği maden katliamının ardından Soma A.Ş.'ye bağlı ocaklarda çalışan 2 bin 955 işçi, 1 Aralık 2014'te cep telefonu mesajıyla işten atılmış, işçilere yasal hakları olan kıdem tazminatları ödenmemişti. O tarihten bu yana işsizlik ve parasızlıkla boğuşan, borç batağında olan işçilere, 7 Haziran seçimlerinden hemen önce, Erdoğan'ın Manisa'ya mitinge geldiği gün çok küçük bir miktarda ödeme yapılmış, tazminatlarının kalan bölümünün dört taksitte ödeneceği duyurulmuştu. Alp Gürkan'ın malvarlığına el koyan TMSF'nin bu malların satışıyla tazminatları ödeyeceği açıklandı ancak, işçilere daha sonra herhangi bir tazminat ödemesi yapılmadı.

İlk taksit ekimde

Çok sayıda soru önergesi vererek konuyu Meclis'e taşıyan CHP Manisa Milletvekili ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, tatmin edici bir yanıt alamadı. Bunun üzerine Özel, işçilerin tazminatlarını bilgi edinme yasası kapsamında TMSF'ye sordu. TMSF'den gelen yanıtta, Türkiye Maden-îş Sendikası'nın şirketle 11 Haziran'da protokol imzaladığı, buna göre işçilere tazminatlarının ekim ayından itibaren 24 ay taksitle ödeneceği bildirildi.

Sulh sözleşmesi

TMSF'den gelen yanıtta, Alp Gürkan adına kayıtlı 20 adet taşınmaz ile Gürkan'ın beş şirketteki hisselerine haciz konduğu, yedi adet taşınmazın da satışa çıkarıldığı belirtildi. Yanıtta, satış işlemlerinin iptali istemiyle dava açan Gürkan'ın, davalar sürerken borçların ödenmesine ilişkin 'sulh teklifi'nde bulunduğu, bu teklif üzerine taşınmazların satıştan çekildiği ifade edildi.

Yanıta göre, Gürkan'a sulh sözleşmesinin imzalanmasından itibaren 3 ay süre verildi. Bu süre içinde şirket ile Türkiye Maden İşçileri Sendikası arasında 11 Haziran'da bir protokol imzalandı ve TMSF'ye ibraz edildi. Protokolde, işçilerin 34 milyon 195 bin 730 lira tutarındaki tazminat alacaklarının ekim ayından başlamak üzere 23 ay taksitle sendika aracılığı ile ödenmesi kararlaştırıldı.

Takip şirkete değil

Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. hakkında değil, yalnızca şirket hissedarı Alp Gürkan hakkında takip yapabildiğini bildiren TMSF, bu nedenle şirketin malvarlığına haciz konulmadığını açıkladı. TMSF, tazminat alacaklarıyla ilgili olarak işçilere yalnızca 4 Haziran tarihinde bir miktar ödeme yaptığını, bunun dışında bir ödeme yapmadığını da belirtti.

'Sarı sendikayı kınıyorum'

CHP Milletvekili Özgür Özel, imzalanan protokolün hukuken de ahlaken de sorunlu olduğunu belirtti. Özel, yazılı açıklamasında şöyle dedi: "Sendika bugüne kadar patronla işbirliği içinde isçilerin haklarını savunmadı, iş güvenliği ile ilgili tedbir almadı, faciadan sonra işçilerin yanında olmadığı gibi o gün korkudan istifa edenleri genel merkez yöneticisi yaptı. Bunlar yetmedi, şimdi de oturdu, tazminat 24 ay taksitle ödensin diye şirketle sözleşme imzaladı. İşçilerin tazminatları pul oldu. Üstelik AKP'ye inanan işçiler şimdilerde haciz kıskacında. Bu protokolü imzalayanlar önce işçiyi patrona şimdi de TMSF'ye sattılar. Elbet bir gün hesap verecekler. San sendikayı bir kez daha kınıyorum."

6.10.2015

 

GÜNDEM